"Kraków i Polska raduje się, że na nowo staje się miastem i państwem młodości" - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz po ogłoszeniu przez papieża Franciszka, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Inni hierarchowie komentowali natomiast, że organizacja spotkania to „ogromne wyróżnienie”, „ukłon w stronę Jana Pawła II”, ale również, że „nie jest to zaskoczenie”.

Oświadczenie kard. Dziwisza, który przebywa w Rio de Janeiro, odczytał w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach biskup Damian Muskus.

"Z ogromną radością przyjąłem ogłoszoną dzisiaj przez papieża Franciszka wiadomość, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce w 2016 roku. To dla nas radość, wyróżnienie i zobowiązanie. W tym samym roku obchodzić będziemy także 1050 rocznicę Chrztu Polski" - napisał kardynał.

Metropolita krakowski zaprosił również do Krakowa młodzież ze wszystkich kontynentów. "Zrobimy wszystko, aby przyjąć Was, Drodzy Młodzi, w sposób serdeczny i godny" - zapewnił. "A Was prosimy, abyście wnieśli w naszą Ojczyznę entuzjazm i dobrą nadzieję na przyszłość, bo nam też tego oparcia w Was potrzeba" - dodał.

Z kolei jak mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, "wybór Krakowa na kolejne spotkanie młodzieży z całego świata nie jest zaskoczeniem. To bardzo dobra wiadomość dla młodych ludzi w Polsce, Kościoła nad Wisłą i całej naszej Ojczyzny - dodał.

Zdaniem duszpasterza młodzieży w archidiecezji warmińskiej, ks. Mariana Matuszka, "wszyscy winniśmy się cieszyć" z decyzji papieża Franciszka o tym, że najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie. Decyzję papieża uznał on jako "ukłon w stronę błogosławionego Jana Pawła II".

Były sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Tadeusz Pieronek zwrócił natomiast uwagę, że "Światowe Dni Młodzieży w Polsce będą wydarzeniem historycznym i istotnym dla całego społeczeństwa". To wyraz uznania dla naszego kraju - dodał.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch podkreślał, że organizacja ŚDM to "radość, ale i zobowiązanie".

Rzecznik przyznał, że Brazylia, która gości kończące się właśnie Dni Młodzieży, wysoko zawiesiła poprzeczkę, jeśli chodzi o organizację imprezy. Będziemy się starali temu sprostać. Jako Polacy jesteśmy gościnni, mam nadzieję, że okażemy się także ludźmi zorganizowanymi - powiedział. Dodał, że teraz, kiedy informacja o organizacji Dni Młodzieży w Krakowie jest oficjalna, może ruszyć "wielka machina organizacyjna".

My w Polsce nie mamy się czego wstydzić, Lednica to standard o wiele wyższy. Dziś w Rio de Janeiro wysłuchałem pięknego koncertu a Lednica to koncert na 100 tys. głosów. ŚDM w Krakowie nie będą żadnym zaskoczeniem, nasza młodzież jest dojrzała - tłumaczył z kolei ojciec Jan Góra, dominikanin.

Papież przyjął zaproszenie

Pierwotnie Kraków wskazywany był jako miast-gospodarz na rok 2015, w którym minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II. Jesienią 2011 r. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wystosowała list do Benedykta XVI z prośbą, by rozważył organizację wydarzenia w naszym kraju.

Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski Kazimierz Nycz zaprosili papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Wkrótce potem zaproszenie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem w dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca.

W Polsce Światowe Dni Młodzieży odbyły się raz, w 1991 r. w Częstochowie.

(abs)