18,5 mln zł wpłaciły Przewozy Regionalne na konto PKP Polskie Linie Kolejowe. Spółka zalega z zapłatą za użytkowanie torów. By zmniejszyć dług, postanowiła zapłacić w sumie ponad 28 mln zł. Dzisiejsza wpłata to druga i ostatnie transza z tej kwoty.

Zobacz również:

Od ubiegłego tygodnia nie kursuje już część międzywojewódzkich pociągów InterRegio. Na ich wyjazd na tory wciąż nie pozwalają PKP Polskie Linie Kolejowe, bo spółki nie porozumiały się co do spłaty długu Przewozów Regionalnych. Tylko za ten rok dług wynosi około 100 mln zł. Łącznie z zobowiązaniami za zeszły rok to około 240 mln zł.

Przewozy Regionalne wpłaciły już 7 maja na konto zarządcy infrastruktury 10 mln zł. Kolejne 18 mln zł mieliśmy wpłacić w piątek, ale udało nam się zebrać pieniądze wcześniej i wpłaciliśmy je już dziś - poinformował rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski. Ma nadzieję, że teraz zarządca infrastruktury wypuści na tory wstrzymane pociągi.

Rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki zapowiedział jednak, że pociągi Przewozów Regionalnych nie dostaną na razie pozwolenia za wyjazd. Nawet jeżeli wpłyną te pieniądze, to wciąż przewoźnik nie zapłacił jeszcze faktur za luty i marzec, więc na razie nic się nie zmienia - wyjaśnił. Ponadto od 20 maja staną się wymagalne faktury za kwiecień, więc jeśli przewoźnik szybko nie dokona kolejnych wpłat, zadłużenie znów wzrośnie.