Jest akt oskarżenia w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami. Do sądu skierował go małopolski zamiejscowy wydział prokuratury krajowej. Przestępcy przemycali amfetaminę do Szwecji.

Płynną amfetaminę przestępcy wlewali do butelek oznaczonych jako regionalny alkohol - konkretnie śliwowicę. Podejrzani korzystali z promu płynącego do Szwecji ze Szczecina.

Na miejscu ciecz przerabiana była na narkotyk w formie proszku. Grupa działała od 2016 roku.

Zatrzymane osoby są też podejrzane o wyłudzenia kredytów.

Jak działała grupa?

Śledczy ustalili, że w skład grupy wchodzili mieszkańcy województwa małopolskiego, głównie Krakowa oraz powiatu gorlickiego i miechowskiego.

Są też podejrzani o oszustwa oraz fałszowanie dokumentów, na podstawie których wyłudzano kredyty i pożyczki gotówkowe, zapewniając prawdopodobnie finansowanie działań związanych z przemytem i obrotem narkotyków.

Z zebranego materiału wynika, że podejrzani przemycali do Szwecji płynną amfetaminę w butelkach oznaczonych etykietami jednego z tradycyjnych, regionalnych, polskich trunków alkoholowych. Narkotyk transportowano drogą morską do Szwecji, gdzie płynną substancję przetwarzano na proszek tj. siarczan amfetaminy, a potem wprowadzano do obrotu. Oprócz samego narkotyku, do Szwecji przemycano również półprodukty służące do wytwarzania amfetaminy.

Łącznie w ramach wspólnych działań CBŚP i SG zatrzymano 4 osoby i przejęto 7 litrów płynnego narkotyku, z którego można by uzyskać blisko 10 tys. porcji narkotykowych siarczanu amfetaminy, wartych ok. 120 tys. zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani mogli przemycić blisko 15 litrów płynnej amfetaminy, którą następnie przerobiono na prawie 20 kg sproszkowanego narkotyku, wartego blisko ćwierć miliona złotych.

Zatrzymanych oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna z nich podejrzana jest o kierowanie grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły wytwarzania, przemytu i wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji odurzających, fałszowania dokumentów, a także oszustw kredytowych.