46,7 proc. Polaków uważa, że stan wyjątkowy powinien być przedłużony, przeciwnego zdania jest 37,5 proc. – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów, oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.

Powoli termin 30 dni obowiązywania stanu wyjątkowego upływa. Minister spraw wewnętrznych i administracji Michał Kamiński zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Kamiński ocenił, że potrzeba dwóch miesięcy, aby sytuacja wróciła do normy. 

Dwa miesiące potrzebujemy, zakładam że nam się uda, że druga strona zrozumie, że jest bezradna wobec nas, że Polska twardo broni swojej granicy, że to nie będzie wchodzenie jak w masło i wysyłanie nam kolejnych tysięcy zmanipulowanych, oszukanych migrantów - powiedział szef MSWiA.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego Rada Ministrów zajmie się dziś. W najnowszym sondażu United Surveys zapytaliśmy Polaków, co sądzą na temat przedłużenia stanu wyjątkowego.

Czy rząd powinien przedłużyć stan wyjątkowy?

Przed ankietowanymi postawiono pytanie: czy pani/pana zdaniem rząd powinien przedłużyć stan wyjątkowy w miejscowościach wzdłuż granicy Polski z Białorusią? 

46,7 proc. Polaków uważa, że stan wyjątkowy powinien być przedłużony, przeciwnego zdania jest 37,5 proc. 

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 28,1 proc. uczestników sondażu. 18,7 proc. stwierdziło, że stan wyjątkowy "raczej" powinien być przedłużony. Zdecydowanie przeciwko kolejnym 60 dniom stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią jest 21,8 proc. Polaków. Przedłużenia "raczej" nie chce 15,6 proc. osób, które wzięły udział w badaniu. 15,8 ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Za kolejnymi dwoma miesiącami opowiada się aż 73 proc. osób, które w ostatnich wyborach do Sejmu głosowało za Zjednoczoną Prawicą wobec zaledwie 15 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 35 proc. Lewicy, 50 proc. PSL-u i Kukiz’15 oraz 64 proc. Konfederacji.

Najbardziej sceptyczni do pomysłu przedłużenia stanu wyjątkowego są wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 73 proc. z nich nie chce takiego rozwiązania. Podobne zdanie ma 13 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 64 proc. zwolenników Lewicy, 46 proc. PSL-u i Kukiz’15 oraz 21 proc. osób, które głosowały na Konfederację.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1000 osób 24 września 2021 roku metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.