Najwcześniej za kilka miesięcy gotowe będą propozycje rozwiązania pata wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z rozwiązań będą następnie mogli skorzystać posłowie - powiedział szef zespołu ekspertów profesor Jan Majchrowski. Jak dodał, zespół przygotował swoje analizy dotyczące opinii Komisji Weneckiej.

Najwcześniej za kilka miesięcy gotowe będą propozycje rozwiązania pata wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z rozwiązań będą następnie mogli skorzystać posłowie - powiedział szef zespołu ekspertów profesor Jan Majchrowski. Jak dodał, zespół przygotował 
swoje analizy dotyczące opinii Komisji Weneckiej.
Koordynator Zespołu Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego - prof. UW dr hab. Jan Majchrowski /Rafał Guz /PAP

Ustaliliśmy sposób procedowania w dalszych tygodniach naszej pracy. Będziemy dążyli do tego, żeby efektem naszej pracy był jeden, całościowy dokument. Ustaliliśmy sobie, że ten dokument będzie składał się z dwóch części. Pierwsza część to będzie merytoryczna propozycja rozwiązania zaistniałej sytuacji, taka propozycja, która może być normatywnie skonsumowana przez Sejm - tłumaczył profesor Jan Majchrowski. Część druga, to będzie uzasadnienie tej propozycji. W drugiej części będziemy się bardzo szeroko odnosić do różnych opinii, które się pojawiły w tej mierze, ale zwłaszcza do opinii wyrażonej przez Komisję Wenecką - dodał.

Według profesora Majchrowskiego, końcowy dokument będzie przyjęty przez zespół w ramach konsensusu. Członkowie zespołu zbiorą się po raz kolejny 11 maja. Dopytywany o termin zakończenia prac zespołu, mówił o tym, by "liczyć to w tygodniach" oraz że "okres najwyżej dwóch miesięcy to bardzo ostateczny horyzont". Tych spotkań wyznaczyliśmy sobie już kilka i chyba to nie będzie jakaś tajemnica jeśli powiem, że nasze spotkanie ostatnie, które mamy w kalendarzu, to jest 9 czerwca, ale to wcale nie znaczy, że my nie skończymy wcześniej - podkreślił Jan Majchrowski. Chodzi o globalne rozwiązanie problemu, nie tylko o doraźne rozwiązanie, o które łatwo - jeśli byłaby taka wola polityczna - ale o rozwiązanie kompleksowe, które następnie wypełniliby politycy jakimiś konkretnymi działaniami, nie wiem jakimi, być może również w sferze personalnej, ale ta kwestia na pewno nie należy już do naszego zespołu- dodał.

"Jesteśmy gotowi na opinie, sugestie, idee"

Profesor Jan Majchrowski pytany, czy eksperci przygotowują propozycje zmian w konstytucji, podkreślił, że zespół "nie ma ram ściśle określonych co do ustawy". Możemy proponować również rozwiązania na gruncie zmiany konstytucji. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że tak, jak przeprowadzenie zmian ustawowych jest możliwe, tak przeprowadzenie zmian konstytucyjnych jest trudne, bardzo trudne, aczkolwiek wcale nie niemożliwe - zaznaczył. Podkreślił, że podczas ostatniej dyskusji eksperci stwierdzili, że tam, gdzie uznają za właściwe zmianę konstytucji - a jest kilka takich punktów - tam zostanie to zasygnalizowane. Nie chcemy być jednak maksymalistami, bo obawiamy się, że będąc maksymalistami skończy się to na niczym - mówił koordynator zespołu. Jan Majchrowski nawiązał również do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który w zeszłym tygodniu powiedział, że czeka na pierwsze wyniki prac komisji i będzie "też chciał jej przedstawić swoje propozycje". Przyjmujemy to oczywiście z wielką wdzięcznością i jesteśmy gotowi na wszelkie opinie, sugestie i idee, które by wiązały się z rozwiązaniem nabrzmiałego wokół Trybunału Konstytucyjnego problemu - podkreślił.

Zespół został powołany po wydaniu przez Komisję Wenecką opinii w sprawie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Na początku marca Komisja podkreśliła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja wezwała też polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu. Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół ekspertów.

Eksperci wchodzący w skład zespołu to, poza Janem Majchrowskim: prof. UJK dr hab. Arkadiusz Adamczyk, dr Wojciech Arndt, prof. dr hab. Bogusław Banaszak, prof. dr hab. Adam Bosiacki, prof. dr hab. Andrzej Bryk, prof. UEK dr hab. Paweł Czubik, prof. dr hab. Andrzej Dziadzio, prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca, prof. dr hab. Anna Łabno, prof. UWr dr hab. Maciej Marszał, sędzia SN w st. spocz. Bogusław Nizieński, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. UKSW dr hab. Bogumił Szmulik, prof. UW dr hab. Jarosław Szymanek.

(ug)