Władze dużych miast dostaną prawo selekcji samochodów i wyznaczania stref, do których nie wjadą samochody nie spełniające najwyższych norm emisji spalin - dowiedział się reporter RMF FM Mariusz Piekarski, który zdobył projekt ustawy o ochronie środowiska. Przygotowują ją posłowie PO.

O tym, które samochody nie będą mogły wjechać do centrum zdecydują radni poszczególnych miast, jeśli będą chcieli ustanowić strefy ograniczonej emisji spalin samochodowych. Dostaną takie prawo, bo - jak mówią pomysłodawcy - średni wiek samochodów w Polsce to 15 lat, a więc większość nie spełnia wyśrubowanych norm emisji spalin Euro4 czy Euro5 i przez to mamy w miastach powietrze fatalnej jakości.

Samochody podczas kontroli diagnostycznej mają być więc znakowane nowymi plakietkami, informującymi o jakości emitowanych spalin i to ma być przepustka do strefy, którą określą władze miast.

Który samochód emituje powyżej tej normy, to takiej plakietki po prostu nie dostanie, nie będzie mógł wjeżdżać - mówi poseł PO Tadeusz Arkit. Posłowie już zbierają podpisy pod tym projektem, tak aby w ciągu miesiąca trafił on do laski marszałkowskiej.

(abs)