Światowi przywódcy i mieszkańcy RPA pożegnali Nelsona Mandelę, uniewinniono dwóch policjantów ws. Krzysztofa Olewnika, postawiono też zarzuty matce, która mieszkała z upośledzoną córką w stajni w Małopolsce - to tylko niektóre z najważniejszych wtorkowych informacji. Jeżeli nie mieliście czasu na śledzenie aktualności, mamy dla Was tradycyjne podsumowanie dnia.

Tłum pożegnał Mandelę

Na stadionie w Soweto w południowo-zachodniej części Johannesburga odbyły się uroczystości żałobne po śmierci pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA, jednego z najwybitniejszych przywódców i mężów stanu. Nelson Mandela - symbol walki z apartheidem - zmarł w czwartek w swym domu w Johannesburgu. Więcej o uroczystościach przeczytacie TUTAJ. Zapamiętany zostanie także m.in. uścisk dłoni Baracka Obamy z Raulem Castro.

Ośmiolatek spadł z drugiego piętra

W Grudziądzu doszło do wypadku w szkole podstawowej. Ośmioletni chłopiec wyskoczył lub wypadł z okna na drugim piętrze. Przeszedł operację. Jego stan jest stabilny. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja i prokuratura. Najprawdopodobniej chłopiec chciał wydostać się przez okno, bo klasa była zamknięta. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

Matka przez niemal rok mieszkała w stajni z 24-letnią upośledzoną córką

Zarzuty znęcania się nad członkiem rodziny, narażenia córki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu usłyszała matka 24-letniej kobiety. Dziewczyna jest upośledzona. Matka również ma zostać przebadana przez biegłego psychiatrę.

Za zaniedbywanie niepełnosprawnej umysłowo córki, z którą przez niemal rok mieszkała w stajni, kobiecie grozi do 12 lat więzienia. Dziewczyna z odleżynami i otwartymi ranami na ciele trafiła do szpitala w Bochni w Małopolsce.

Policjanci niewinni w sprawie Olewnika

Płocki sąd uniewinnił dwóch policjantów, którzy w latach 2001-2004 pracowali przy sprawie porwania młodego biznesmena Krzysztofa Olewnika. Obaj byli oskarżeni o niedopełnienie obowiązków, co naraziło uprowadzonego na utratę życia. Odebrałam to tak, że to rodzina popełniła błędy. Mam już dość i się poddaję. Mam już kompletnie dość - tak wyrok skomentowała siostra Olewnika.

Wyrok w głośnym procesie ws. implantów piersi

Cztery lata więzienia - taki wyrok usłyszał założyciel francuskiej firmy PIP produkującej groźne dla zdrowia implanty piersiowe. Zostały one wszczepione prawie 300 tysiącom kobiet na całym świecie, w tym w Polsce. Proces śledził we Francji Marek Gładysz.

Prokuratura zajmie się sprawą agresywnego kierowcy?

Katowicka policja namierzyła właściciela bmw, samochodu z głośnego filmiku, który krąży w internecie. Widać na nim, jak kierowca auta zatrzymał się i uderzył mężczyznę, który wcześniej zajechał mu drogę. Niewykluczone, że sprawa zostanie skierowana do prokuratury. Więcej przeczytaj TUTAJ.

UE naciska na Polskę ws. dyrektywy transgranicznej

Unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg potwierdził wcześniejsze doniesienia korespondentki RMF FM w Brukseli Katarzyny Szymańskiej-Borginon. Komisja Europejska na początku przyszłego roku rozpocznie procedury karne wobec krajów, które nie wdrożyły jeszcze dyrektywy o leczeniu transgranicznym. Według urzędników KE, dotyczy to m.in. Polski, która ociąga się z wcieleniem nowego prawa. Dyrektywa ta umożliwiłaby polskim pacjentom zwrot kosztów leczenia w innych państwach Unii Europejskiej do kwoty, jaką zapłaciliby w kraju.

"Winni zamieszek na Majdanie zostaną ukarani"

Winni starć, do których doszło między milicją a protestującymi na Majdanie Niepodległości, zostaną ukarani - oświadczył prezydent Wiktor Janukowycz na spotkaniu ze swymi trzema poprzednikami: Leonidem Krawczukiem, Leonidem Kuczmą i Wiktorem Juszczenką. Równocześnie polecił prokuraturze znaleźć możliwości uwolnienia tych uczestników niedawnych zamieszek, którzy dopuścili się niewielkich naruszeń prawa.

Za nami kolejny dzień protestów. Najważniejsze wtorkowe informacje z Ukrainy znajdziecie w naszym specjalnym raporcie.

Bank wypłacił przez pomyłkę... 3,5 mld euro

Nadsekwańskie media donoszą, że z powodu "incydentu technicznego" Credit Agricole wypłacił francuskim rolnikom blisko 3,5 miliarda euro więcej unijnych dotacji, niż było to przewidziane. Według tygodnika "Le Journal du Dimanche", dyrekcja banku nie chce ujawnić okoliczności, w jakich doszło do pomyłki. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

Polki znów wygrały na MŚ w piłce ręcznej!

Po porażce z Hiszpanią polskie szczypiornistki znów zwycięskie na mistrzostwach świata w Serbii. Pokonały Angolę 32:23. To drugie zwycięstwo Polek w tym turnieju. W czwartek zagrają z Argentyną. Mecz relacjonował Kuba Wasiak.