Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazał ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu wypowiadania się w mediach i prowadzenia działalności medialnej. Ma to związek z jego wpisem o WOŚP - poinformowała we wtorek na stronie internetowej kuria.

W komunikacie kuria podkreśliła, że dekret jest reakcją na ostatni wpis zamieszczony na portalu społecznościowym Facebook, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wpis z Facebooka został usunięty, ale można go też znaleźć na profilu księdza na Twitterze.

"Wobec powyższego z dniem 31 stycznia 2023 r. zakazuję Księdzu wypowiadania się w mediach wszelkiego typu i prowadzenia działalności medialnej zarówno w internecie jak i formie konwencjonalnej" - napisał biskup w dekrecie z poniedziałku.

Ks. Kneblewski zamieścił zdjęcie dzieci ubranych w mundurki Hitlerjugend, które zbierają pieniądze do puszek. Porównał tym samym wolontariuszy WOŚP do nazistowskiej formacji młodzieżowej.

Działalność ks. Kneblewskiego od lat budzi ostre reakcje. Ksiądz w związku ze swoimi wypowiedziami został w 2019 r. odwołany z funkcji proboszcza bydgoskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i przeniesiony na emeryturę z prawem zamieszkania w domu księży emerytów.

Ks. Kneblewski po przejściu na emeryturę nie zaprzestał swojej aktywności w mediach społecznościowych. Znany jest z sympatyzowania z ruchem narodowym, krytyki lewicowych poglądów i ruchów kobiecych, negował istnienie pandemii koronawirusa i występował jako przeciwnik szczepień.