59 proc. rodziców uczniów popiera strajk nauczycieli, nawet podczas egzaminów. Przeciwko takiemu rozwiązaniu kryzysu w oświacie jest 33 proc. pytanych - wynika z sondy RMF FM. Groźba strajku jest coraz bardziej realna! We wtorek rząd przyjął projekt o 13. emeryturze, która ma zostać wypłacona pod koniec kwietnia. W kolejnym miesiącu - maju - wielki protest zapowiadają niepełnosprawni. Chcą walczyć "o godne życie". Za granicą z kolei wskazano termin rozprawy przeciwko Polsce w TSUE - chodzi o relokację uchodźców. Tymczasem w Parlamencie Europejskim poparto dyrektywę o prawach autorskich, która wywołuje wiele kontrowersji. Przedstawiamy Wam najważniejsze wydarzenia dnia!

Groźba strajku nauczycieli coraz bardziej realna. W RMF FM oddaliśmy głos rodzicom!

Do 1 kwietnia odroczono rozmowy pomiędzy rządem a domagającymi się podwyżek nauczycielami - i dość powszechna wydaje się nadzieja, że ta prawdopodobnie decydująca tura negocjacji nie okaże się jedynie przykrym primaaprilisowym żartem... Na horyzoncie majaczy widmo strajku nauczycieli, który miałby rozpocząć się 8 kwietnia - tuż przed egzaminami gimnazjalnym i ósmoklasisty, a przeciąganie liny między rządem a nauczycielskimi związkami zawodowymi trwa w najlepsze.

W RMF FM tymczasem oddaliśmy głos rodzicom uczniów: zapytaliśmy, jak oceniają postulaty nauczycieli i czy popierają strajk - nawet w czasie egzaminów (ich) dzieci? Ich komentarze znajdziecie TUTAJ! >>>>

Rząd przyjął projekt o "trzynastej emeryturze". Pierwsze zostaną wypłacone końcem kwietnia

Emeryci i renciści dostaną w tym roku tzw. trzynastą emeryturę: rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu Emerytura plus.

"Trzynastka" wypłacona zostanie wraz z majową emeryturą, a wyniesie - na rękę - 888,25 zł.

"Kiedy jedni szukają w Polsce dyktatury, my zwiększamy emerytury i będziemy na pewno zwiększać je również w kolejnych latach" - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.


Rząd przyjął projekt o "trzynastej emeryturze". Pierwsze zostaną wypłacone końcem kwietnia

Emeryci i renciści dostaną w tym roku tzw. trzynastą emeryturę: rząd przyjął właśnie projekt ustawy o świadczeniu "Emerytura plus". Jak mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki: "Kiedy jedni szukają w Polsce dyktatury, my zwiększamy emerytury i będziemy na pewno... czytaj więcej

Karczewski: Żadna władza nie zrobi tak, że nie będzie kolejek na SOR-ach

Żadna władza nie zrobi tak, że nie będzie żadnej kolejki (na SOR-ach). Natomiast lekarz i personel, który pracuje powinien dokonać odpowiedniej selekcji i widząc takiego chorego natychmiast powinna być interwencja. Chorzy, którzy przychodzą to faktycznie chorzy, z drobnymi schorzeniami, z błahymi schorzeniami i w SOR-ach wytwarza się "wąskie gardło" - tak o bulwersującej sprawie zgonu pacjenta w szpitalu w Sosnowcu mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM, marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Na pewno z minuty na minutę, z dnia na dzień, z roku na rok nie zmieni się tej sytuacji" - dodał. Podkreślił jednak, że wprowadzona nocna i świąteczna pomoc lekarska ma pomóc odciążyć SOR-y.

Hermeliński: Nie mogę uznać sędziów wybranych przez nową KRS za legalnych

"Nie mogę powiedzieć, że nie respektuję orzeczenia (o tym, że sędziów KRS może wybierać Sejm - przyp. RMF FM), bo sam jestem sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, ale z drugiej strony zdaję sobie sprawę z tego - co zresztą potwierdza i podnosi wielu konstytucjonalistów, ja zresztą sam przecież mając na uwadze orzeczenia TK, który szanuję wiem doskonale o tym - że w Trybunale są osoby, które (...) są wybrane już na miejsca zajęte"  - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Wojciech Hermeliński. 

CAŁA ROZMOWA MARCINA ZABORSKIEGO Z WOJCIECHEM HERMELIŃSKIM DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ

W maju wielki protest niepełnosprawnych w Warszawie. Mają dość, padają mocne słowa

Już 24 organizacje - zrzeszające osoby niepełnosprawne i ich opiekunów - zapowiedziały udział w proteście, który odbędzie się 23 maja w stolicy - dowiedział się reporter RMF FM. "O godne życie osób z niepełnosprawnościami" - to hasło zaplanowanej manifestacji. Po ogłoszeniu tak zwanej "piątki Kaczyńskiego" - środowiska osób niepełnosprawnych poczuły się wykluczone. Strajk ma odbyć się pod hasłem "o godne życie osób z niepełnosprawnościami".

W maju wielki protest niepełnosprawnych w Warszawie. Mają dość, padają mocne słowa

Już 24 organizacje - zrzeszające osoby niepełnosprawne i ich opiekunów - zapowiedziały udział w proteście, który odbędzie się 23 maja w stolicy - dowiedział się reporter RMF FM. "O godne życie osób z niepełnosprawnościami" - to hasło zaplanowanej manifestacji. Po ogłoszeniu tak zwanej... czytaj więcej

Koniec zmiany czasu?

Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu. PE przyjął dziś projekt dyrektywy, która to przewiduje. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 roku. Państwa członkowskie sprzeciwiają się pośpiechowi w tej sprawie.

Do ostatecznej dyrektywy jest jeszcze daleka droga. Dlaczego? Przeczytacie >>>TUTAJ<<<.

TSUE ogłosił termin rozprawy przeciwko Polsce ws. relokacji uchodźców

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił termin rozprawy przeciw Polsce, Czechom i Węgrom - odbędzie się ona 15 maja. 

Ma związek z udzieloną przez te kraje odmową relokacji uchodźców. Skargę w tej sprawie złożyła Komisja Europejska.

TSUE ogłosił termin rozprawy przeciwko Polsce ws. relokacji uchodźców

​Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił termin rozprawy przeciw Polsce, Czechom i Węgrom - odbędzie się ona 15 maja. Ma związek z udzieloną przez te kraje odmową relokacji uchodźców. Skargę w tej sprawie złożyła Komisja Europejska. czytaj więcej

Ktoś oblał plac zabaw kwasem. Dziecko z oparzeniami trafiło do szpitala

Skąd wziął się kwas na urządzeniach na placu zabaw i siłowni w Jasienicy w powiecie bielskim? Wyjaśniają to policjanci. Substancją chemiczną poparzył się dwuletni chłopczyk, który bawił się na zjeżdżalni. Rzecznik bielskiej policji Elwira Jurasz podała, że trwa poszukiwanie sprawcy. Mogą mu grozić 3 lata więzienia.

Ktoś oblał plac zabaw kwasem. Dziecko z oparzeniami trafiło do szpitala

Skąd wziął się kwas na urządzeniach na placu zabaw i siłowni w Jasienicy w powiecie bielskim? Wyjaśniają to policjanci. Substancją chemiczną poparzył się dwuletni chłopczyk, który bawił się na zjeżdżalni. Rzecznik bielskiej policji Elwira Jurasz podała, że trwa poszukiwanie sprawcy. Mogą mu... czytaj więcej

Poważny problem szpitala we Włocławku

Nie ma żadnych chętnych do pracy na oddziale chirurgii dziecięcej w szpitalu we Włocławku. "Rozesłaliśmy informację o naszych potrzebach i bezpośrednie zaproszenie do wszystkich szpitali w całej Polsce" - relacjonuje w rozmowie z RMF FM dyrektor placówki - Marek Bruzdowicz. Od 1 kwietnia oddział trzeba będzie zamknąć.

Dyrektywa o prawach autorskich przyjęta przez Parlament Europejski

Parlament Europejski w Strasburgu poparł unijną dyrektywę o prawach autorskich. Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Nowe przepisy wzbudzają sporo emocji w niektórych państwach UE, między innymi w Polsce, gdzie określane były nawet mianem ACTA2.

6-latek uratował 3-latka, który wyskoczył z okna

Sześciolatek uratował trzylatka, który wyskoczył z okna na pierwszym piętrze domu w Czechowicach-Dziedzicach. Starszy chłopiec zdołał złapać malucha. Matka i dziadek trzylatka, którzy przebywali w mieszkaniu, byli pijani - podała rzeczniczka bielskiej policji Elwira Jurasz.

Starcia na imigranckich przedmieściach Paryża! Romowie zaatakowani

Na terenie imigranckich przedmieść Paryża doszło do starć. Obozowiska Romów zostały tam zaatakowane przez grupy mieszkańców uzbrojonych w kije bejsobolowe i noże. 20 osób aresztowano.

Starcia na imigranckich przedmieściach Paryża! Romowie zaatakowani

Na terenie imigranckich przedmieść Paryża doszło do starć. Obozowiska Romów zostały tam zaatakowane przez grupy mieszkańców uzbrojonych w kije bejsobolowe i noże. 20 osób aresztowano. czytaj więcej