E-gracze od piątku do niedzieli opanują katowicki Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Trwają ostatnie przygotowania do Intel Extreme Masters, czyli mistrzostw świata w grach komputerowych. Pula nagród to ponad 2 mln złotych! To jedyne takie wydarzenie w Polsce.

Będą najlepsi gracze Starcraft 2, League of Legends oraz Counter Strike Global Offensive. Ta ostatnia gra jest obecnie jedną z najpopularniejszych - mówi Adrian Kostrzębski , współorganizator IEM w Katowicach. Dodaje, że atmosfera na trybunach podczas rozgrywek jest wyjątkowa. Pierwsi gracze właśnie przyjeżdżają do Katowic, a w Spodku i MCK trwają przygotowania do imprezy. Montujemy stoiska naszych wystawców, trwają próby oświetlenia, próby sceniczne. Chcemy, by w piątek odwiedzający byli w szoku. Staramy się ich zaskakiwać każdego roku. Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem - mówi Kostrzębski. W tym roku powiększona będzie strefa wystawiennicza. Fani e-sportu będą mogli skorzystać też ze strefy "free to play" w MCK. Przygotowanych będzie ponad 200 stanowisk komputerowych. Pojawi się też strefa youtuberów. 

Wstęp na imprezę jest wolny, ale trzeba przygotować się na stanie w długich kolejkach. Bilety wcześniejszego wstępu zostały wyprzedane w ciągu zaledwie kilku minut! Transmisje rozgrywek będzie można zobaczyć w sieci. 

One niczym się nie różnią od tych, które widzimy w tradycyjnej telewizji podczas meczów - np. piłki nożnej. E-sport jest już na tym samym poziomie, co tradycyjne rozgrywki sportowe. Co do popularności, jeszcze do piłki nożnej trochę nam daleko, ale koszykówkę czy siatkówkę w Polsce już bijemy pod względem oglądalności - mówi Adrian Kostrzębski. 

Przygotowania e-graczy do zawodów też można porównać do przygotowań sportowców. Oni również mają swoje treningi. Gracze na poziomie profesjonalisty trenują na co dzień po 4-5 godzin. Przed turniejem te największe zespoły udają się na obozy treningowe, żeby w jednym miejscu, najczęściej mieszkaniu lub apartamencie, trenować, ustalać taktykę i analizować grę przeciwnika - zdradza Kostrzębski.

(mal)