Na skwerze w centrum Gdyni został odsłonięty pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego. Figura z brązu przedstawiaj stanęła na skwerze w centrum miasta, przy ul. I Armii Wojska Polskiego. Posąg ma prawie dwa metry wysokości.

Na skwerze w centrum Gdyni został odsłonięty pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego. Figura z brązu przedstawiaj stanęła na skwerze w centrum miasta, przy ul. I Armii Wojska Polskiego. Posąg ma prawie dwa metry wysokości.
Pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego /Kuba Kaługa /RMF FM

Budowę pomnika sfinansował gdyński prywatny przedsiębiorca Andrzej Boczek. Jak stwierdził, przedstawienie postaci płk. Kuklińskiego po cywilnemu jest zamierzone.

Nie chcieliśmy go uwieczniać w mundurze, po pierwsze - by nie kojarzył się z innymi pomnikowymi postaciami, np. z marszałkiem Piłsudskim, a po drugie - by nie powodować niepotrzebnych konfliktów z byłymi oficerami wojska, którzy uważają, że pułkownik mundur zdradził. Dlatego postać Kuklińskiego zostanie pokazana tak, jak go pamiętamy - z okresu lat 90., gdy przyjechał do Polski - wyjaśnił Boczek.

W opinii Boczka "pułkownik wykazał się wielką mądrością, odwagą i samodzielnym myśleniem, które pozwoliło mu dostrzec prawdziwy interes Polski, który na pewno nie był zbieżny z interesem ZSRR".

Autorem projektu pomnika jest rzeźbiarz i wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Tomasz Sobisz.

Działka, na której stoi pomnik, jest własnością Boczka i liczy ok. 2 tys. metrów kwadratowych.


W pobliżu pomnika, przy okazji jego odsłonięcia, urządzono czasową plenerową wystawę pt. "Pułkownik Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja". Ekspozycję przygotowała Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego i Archiwum Akt Nowych. Składa się na nią 19 plansz w języku polskim i angielskim prezentujących ponad 120 fotografii i dokumentów dotyczących Kuklińskiego oraz sytuacji Polski po II wojnie światowej.

26 listopada 1997 r. Rada Miasta Gdyni przyjęła rezolucję w sprawie uznania czynów pułkownika Kuklińskiego za bohaterskie. W jej tekście oddała honor „oficerowi, który z narażeniem życia dokonując mądrego i odważnego wyboru - a historia przyznała mu rację - przyczynił się do odzyskania przez nas Wolności".

Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r., żył w Stanach Zjednoczonych pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono.

Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

(mpw)