O połowę wzrosła skuteczność ochrony polskiej granicy państwowej po przystąpieniu naszego kraju do strefy Schengen - wynika ze specjalnego raportu, przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dokument powstał w związku z przypadającą na 21 grudnia rocznicą obecności Polski w Schengen.

Jak informuje raport, dzięki wejściu Polski do strefy Schengen na terytorium naszego kraju zatrzymano 350 osób, poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, a około 600 osób, poszukiwanych przez polski wymiar sprawiedliwości, zostało ujętych za granicą.

Z raportu wynika również, ze w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2008 roku Straż Graniczna zatrzymała o połowę więcej cudzoziemców, nielegalnie przybywających do Polski, niż w podobnym okresie roku 2007. Znacząco wzrosła skuteczność w wykrywaniu nielegalnego przemytu papierosów i alkoholu. W pierwszym półroczu ubiegłego roku na polskich granicach zatrzymano na przykład alkohol o wartości 1,5 miliona złotych, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wartość ta wyniosła już prawie 5 milionów złotych.

Jak stwierdza raport, poprawa bezpieczeństwa na polskich granicach jest możliwa dzięki temu, że prawo dotyczące strefy Schengen zobowiązuje jej kraje do wzmocnionej współpracy policyjnej i koordynacji działań.

O inne wymierne skutki polskiej obecności w strefie Schengen reporter RMF FM Mariusz Piekarski zapytał wiceszefa resortu spraw wewnętrznych, Witolda Drożdża:

Obecnie obszar Schengen tworzą wszystkie kraje Unii Europejskiej za wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii, które odmówiły udziału w porozumieniu, oraz Cypru, Bułgarii i Rumunii, które nie uporały się jeszcze z przygotowaniami do zniesienia kontroli granicznych. Strefa Schengen obejmuje również dwa kraje, nienależące do Wspólnoty. Są to Norwegia i Islandia.

12 grudnia do strefy dołączyła Szwajcaria, która wciąż nie należy jednak do europejskiej unii celnej. Oznacza to, że na granicach nie zniesiono kontroli przewożonych towarów. Na lotniskach wprowadzenie systemu Schengen zaplanowano natomiast dopiero na koniec marca.

W kolejce do przystąpienia do strefy Schengen wciąż czeka sąsiadujący ze Szwajcarią Liechtenstein