Strażnicy Graniczni z Podlasia i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt 875 tys. paczek nielegalnych papierosów o wartości rynkowej ok. 12,3 miliona złotych. To jedna z największych w historii udaremnionych prób przemytu na podlaskich przejściach granicznych.

Papierosy zostały znalezione w białoruskim tirze, który zgodnie z dokumentami miał być załadowany pelletem do palenia. W trakcie szczegółowego sprawdzania ciężarówki kierowanej przez 51-letniego obywatela Białorusi okazało się, że w naczepie znajduje się przemycony towar.

Rozładunek oraz dokładne przeliczenie papierosów znajdujących się w kartonach oraz w workach na pellet trwało kilkanaście godzin. W sumie funkcjonariusze SG i KAS znaleźli w naczepie ponad 875 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby ponad 20 milionów złotych.


Wobec białoruskiego kierowcy ciężarówki wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Białymstoku. Mężczyzna decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za tak duży przemyt grozi mu kara pobawienia wolności nawet do 10 lat.