W nocy z poniedziałku na wtorek będzie można podziwiać odkrycie Plejad przez ciemny brzeg Księżyca. Zjawisko będzie widoczne w całym kraju, ale o różnych porach. Najwcześniej dojrzą je mieszkańcy okolic Krosna - już ok. godz. 2.20, a najpóźniej na północy kraju - w okolicach godz. 2.45.

Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najciekawiej, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc tylko "muska" obiekt. Wtedy gwiazda, chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu, "mruga" do nas wielokrotnie.

Bardzo ciekawym obiektem na drodze Księżyca jest jasna i efektowna gromada otwarta gwiazd o nazwie Plejady. Jest ona doskonale widoczna gołym okiem i leży na granicy konstelacji Perseusza i Byka, przypominając swym kształtem miniaturkę Wielkiego Wozu.

Ponieważ Plejady składają się z wielu gwiazd, odkrycie będzie zjawiskiem stopniowym, w którym poszczególne gwiazdy będą wyłaniać się zza tarczy Srebrnego Globu.

Najlepiej obserwować zjawisko przez teleskop, lunetę lub lornetkę umieszczoną na statywie. Dobrą widoczność zapewni powiększenie na poziomie 10-20 razy. Nie trzeba więc dysponować specjalistycznym i wyszukanym sprzętem, by podziwiać ten widok.