W piątek o 2 w nocy w domu sióstr salezjanek przy ul. Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim w Łódzkiem w oknie życia znaleziono dziewczynkę.

Znalazłyśmy zawiniątko owinięte w koc. Okazało się, że w środku jest nowo narodzone dziecko - dziewczynka - opowiada przełożona domu -  siostra Anna Siara. Musiała urodzić się chwilę wcześniej, bo pępowina była świeża, a na całym ciele były ślady krwi. Ochrzciłyśmy ją "z wody", nadając jej imię Anna - dodaje siostra przełożona.

Dziecko owinięto w koc termiczny i wełniany. Siostry natychmiast powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję. Lekarz ocenił stan zdrowia dziewczynki jako dobry. Została ona zabrana do szpitala. Zgodnie z procedurą sporządzony został policyjny protokół.

Piąte dziecko znalezione w tym oknie

To już piąte dziecko znalezione w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim i pierwsza dziewczynka. Ostatni chłopiec pojawił się październiku 2016 roku. W styczniu 2013 roku, do okna trafił 1,5-roczny chłopiec, który wcześniej został porwany. Kilka miesięcy po otwarciu okna w odstępie miesiąca, siostry salezjanki znalazły dwóch chłopców.

Okno życia to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia powstają najczęściej przy domach zakonnych. Siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Otwarcie drzwiczek - uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc.

Zgodnie z procedurą powiadamiane jest pogotowie ratunkowe i policja. W następnej kolejności zawiadamiany jest sąd rodzinny, by można było uruchomić procedurę adopcji. Konieczne procedury trwają kilka tygodni. W tym czasie sąd musi nadać dziecku dane osobowe, ustanowić dla niego opiekuna prawnego, a następnie orzec adopcję.

Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka mogą zawsze uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym, pod numerem telefonu: 607 161 580.

Opracowanie: