"Papież jest bardzo zaniepokojony. Wyraża współczucie i solidarność" - przekazał nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio w nawiązaniu do filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".

Nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio w imieniu papieża Franciszka solidaryzuje się z ofiarami księży pedofilii. 

Jak podaje Associated Press, papież jest zaniepokojony sytuacją w polskim Kościele. 

17,5 mln wyświetleń "Tylko nie mów nikomu"


Film dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu" miał swoją premierę w sobotę na YouTubie. Został wyświetlony ponad 17,5 mln razy. 

Dokument opowiada o nadużyciach seksualnych księży i pedofilii w polskim Kościele. 

Po jego publikacji ksiądz Dariusz Olejniczak, antybohater produkcji Sekielskich złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego.

Nie oglądam byle czego - w ten sposób metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który również pojawia się w dokumencie, odpowiedział na pytanie o to, czy widział film. Kilka dni później przeprosił za swoje słowa.

Politycy Wiosny, w tym lider ugrupowania Robert Biedroń, chcieli wyświetlić film na fasadzie budynku przylegającego do Katedry Polowej WP w Warszawie. Policja zajęła projektor. Działacze Wiosny wyświetlili natomiast film na płocie rezydencji metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia w Gdańsku-Oruni.

Rząd przygotował projekt noweli Kodeksu karnego dot. m.in. kar za pedofilię.

Główne zmiany dotyczące walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów, a w "rejestrze pedofilów" zostanie ujawniony zawód skazanych.