10 kandydatów będzie ubiegało się o trzy miejsca w państwowej komisji do spraw pedofilii. Już wczoraj informowaliśmy, że jednym z nich - proponowanym przez PSL i Konfederację – jest ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Dziś Sejm opublikował pełną listę.

Poza znanymi już ks. Isakowiczem-Zaleskim, proponowaną przez Lewicę mec. Karoliną Bućko i kandydatem Koalicji Obywatelskiej prof. Markiem Konopczyńskim lista obejmuje także kandydatów przedstawionych przez Krajowe Rady Radców Prawnych i Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym - Bartłomieja Tracza i Barbarę Chrobak, proponowaną przez Naczelną Izbę Lekarską prof. Barbarę Matthews-Brzozowską oraz Adama Czarneckiego - proponowanego przez Stowarzyszenie "Możesz" z Piastowa.

Szanse wszystkich wymienionych są jednak nikłe w zestawieniu z psychologiem z KUL Anną Elżanowską, profesorem prawa z Uniwersytetu Gdańskiego Radosławem Krajewskim i Andrzejem Nowarskim, który jest... radcą prawnym w spółkach kapitałowych.

Wszystkich troje zgłosił jednak mający w Sejmie większość klub Prawa i Sprawiedliwości, co oznacza, że pozostali kandydaci mimo kompetencji - mają nie duże szanse na to, że zostaną wybrani przez Sejm.

Swoich przedstawicieli do komisji powołali dotychczas prezydent: Justynę Kotowską, premier: Elżbieta Malicką i Rzecznik Praw Dziecka: Błażeja Kmieciaka.

Państwowa komisja ds. pedofilii ma mieć siedmioro członków

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii w maju zeszłego roku po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 ma być organem "niezależnym od innych organów władzy państwowej" i składać się siedmiu członków: trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym członku powołanym przez: premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Kłótnia w episkopacie. W tle pedofilia duchownych

Filmy ujawniające problem pedofilii

W maju 2019 roku Tomasz i Marek Sekielscy nakręcili film "Tylko nie mów nikomu" o historiach osób wykorzystywanych seksualnie przez księży. 16 maja 2020 roku miała premierę druga część - "Zabawa w chowanego", po której prymas abp Wojciech Polak zdecydował, że zwróci się do Watykanu o wszczęcie postępowania ws. nadużyć.

W TVP premierę miał z kolei film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało" o przypadkach pedofilii i wykorzystywania młodych dziewczyn w sopockich klubach. Latkowski po emisji materiału oskarżył licznych aktorów, piosenkarzy i celebrytów o to, że wiedzieli o całym procederze i nic z tym nie zrobili.

Opracowanie: