Jak znaleźć wystarczającą sumę na pakiet onkologiczny? Czy leczenie chorych na raka faktycznie będzie bez limitu? Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii, obawia się o finansowanie pakietu, który ma wejść w życie od przyszłego roku.

Arłukowicz: Chcę wprowadzić pakiet onkologiczny niezależnie od politycznych emocji

„Będę zdeterminowany, aby pakiet onkologiczny wprowadzić, niezależnie od politycznych emocji” - zapewnił Bartosz Arłukowicz podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Minister zdrowia przedstawił posłom informację nt. stanu przygotowań do wejścia w życie pakietu onkologicznego i kolejkowego. czytaj więcej

Prof. Krzakowski obawia się, że NFZ będzie sztywno trzymał się narzuconych przed siebie terminów, nie biorąc pod uwagę, że w onkologii zdarzają się przypadki niestandardowe, gdy konieczne są agresywne formy leczenia, po których pojawiają się powikłania - a to wiąże się z przedłużeniem terapii.

Obawia się również problemów związanych ze zwoływaniem do każdego przypadku wielodyscyplinarnego konsylium, czego domaga się NFZ - a zdaniem profesora, nie zawsze jest to konieczne.

Zła by była sytuacja, gdyby Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystywał najmniejsze niedoskonałości np. w kwalifikacji chorego i odmawiał finansowania - mówi krajowy konsultant reporterowi RMF FM Mariuszowi Piekarskiemu. A właśnie finansowanie bez limitu ma być kluczem do zmian w onkologii.

Prof. Krzakowski przyznaje, że kolejki nie znikną, ale jeśli oczekiwanie na zabieg będzie liczone w tygodniach, a nie miesiącach - to można będzie mówić o sukcesie.

(edbie)