„Może być tak, że pierwszy raz w tym 25-leciu będziemy mieli taką sytuację, że jedna partia, mając absolutną większość w Sejmie i swojego prezydenta, będzie mogła zrobić wszystko. A osobą odpowiedzialną za to będzie Jarosław Kaczyński” – tak rzecznik rządu Cezary Tomczyk skomentował w TVP Info wyniki najnowszego sondażu, z którego wynika, że PiS mógłby rządzić samodzielnie. „Od Bugu po Odrę, od Tatr po Morze Bałtyckie będzie tak naprawdę rządził jeden człowiek i nie będzie nad tym żadnej kontroli” – mówił. Stwierdził też, że taka perspektywa jest „zatrważająca”.

Sondaż preferencji politycznych przeprowadzony przez GFK Polonia wskazuje, że Zjednoczona Prawica może liczyć na 47-procentowe poparcie, a Platforma Obywatelska na 30 proc. Ugrupowanie Pawła Kukiza z wynikiem 10,5 procent jako ostatnie weszłoby do Sejmu. W parlamencie nie znalazłyby się m.in.: PSL, Zjednoczona Lewica i NowoczesnaPL.

To jest drugi sondaż pokazujący, że PiS może przekroczyć granicę samodzielnej większości. Może być tak, że pierwszy raz w tym 25-leciu będziemy mieli taką sytuację, że jedna partia, mając większość i swojego prezydenta, będzie mogła zrobić wszystko. A osobą, która będzie za to wszystko odpowiadała będzie Jarosław Kaczyński - mówił rzecznik rządu Cezary Tomczyk w TVP Info. Od Bugu po Odrę, od Tatr po Morze Bałtyckie, będzie tak naprawdę rządził jeden człowiek i nie będzie nad tym żadnej kontroli, dlatego, że większość w Sejmie nie będzie zbudowana z koalicji, tylko z jednej partii - dodał. Zauważył też, że w wypadku samodzielnych rządów PiS "może się okazać, że nie będzie żadnych zmian".

TVP INFO