"Polska jest jednym z naszych najbliższych i najsilniejszych sojuszników; jest też jednym z liderów Europy" - oświadczył prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. "Historia Polski pokazuje jak dumnym i zdeterminowanym narodem są Polacy" - dodał.

Zobacz również:

Zawsze będziemy stać obok Polski. Chcemy stworzyć taki klimat (...) w tym regionie, w którym pokój i stabilność będą zapewnione i zabezpieczone. Będziemy w stanie przeciwstawić się wspólnemu zagrożeniu - oświadczył prezydent USA

Jak mówił, ewolucja relacji polsko-amerykańskich w dziedzinie bezpieczeństwa trwa. Dodał, że omawiana jest kwestia pododdziału lotniczego, który miałby stacjonować w Polsce. Jesteśmy blisko zawarcia porozumienia - podkreślił.

Prezydent USA po raz kolejny podziękował także premierowi i wszystkim Polakom za ciepłe przyjęcie. Jak powiedział, jego żona Michelle i ich córki bardzo chciały przyjechać do Polski. Mówiłem im, jakim niezwykłym krajem jest Polska. (...) W niektórych dziedzinach i w jakimś sensie jestem częścią Polski, bo pochodzę z Chicago. Mieszkałem w Chicago, a tam w pewnym sensie każdy musi się stać Polakiem - chyba, że coś z nim jest nie tak.

Polska podstawą dobrobytu w Europie

Polska jest podstawą i kamieniem milowym dobrobytu i postępu w Europie- podkreślał po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, prezydentów Stanów Zjednoczonych Barack Obama. We wszystkich tych kwestiach Polska należy do krajów przodujących - dodał.

Barack Obama nawiązał też do stosunków z Rosją. Bardzo cenimy pragmatyczne podejście Polski w stosunku do Rosji- powiedział Obama. Dodał, że cieszy się, iż polski premier zapowiedział kontynuowanie takich działań, mimo, że nie zawsze wiąże się to z popularnością.

Zaznaczył, że Stany Zjednoczone przewidują kompromis z Rosją tam, gdzie jest on możliwy czyli np. w zakresie walki z terroryzmem czy "przekazywania władzy w Afganistanie miejscowym siłom".

Jesienią amerykańsko-polski szczyt gospodarczy

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że jesienią tego roku odbędzie się gospodarczy szczyt - okrągły stół amerykańsko-polski przywódców sektora publicznego i prywatnego.

Obama zadeklarował na wspólnej konferencji prasowej z Tuskiem, że USA chcą rozwijać stosunki gospodarcze z Polską. Polska gospodarka jest jedyną gospodarką w UE, która nie wpadła w recesję w okresie kryzysu. Ma ogromny potencjał rozwoju gospodarczego- chwalił amerykański prezydent.

Sytuacja na Białorusi jest nie do zaakceptowania

Sytuacja na Białorusi jest nie do zaakceptowania oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych. Zapewnił, że USA nadal chcą blisko współpracować z Polską na rzecz tworzenia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Omówiliśmy z premierem Tuskiem sytuację na Białorusi, która jest nie do zaakceptowania. Prezydent Łukaszenka nie zwraca jakiejkolwiek uwagi na normy demokratyczne, na prawa człowieka, jeśli chodzi o obywateli własnego kraju- powiedział Obama.

Prezydent USA przypomniał, że konkurenci Łukaszenki w ostatnich wyborach prezydenckich znaleźli się w więzieniu i że są tam również dziennikarze, w tym jeden polski dziennikarz - chodzi o korespondenta "Gazety Wyborczej" i zarazem działacza nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzeja Poczobuta.

Obama zaznaczył, że USA i Polska zarówno dwustronnie, jak i za pośrednictwem UE, współpracują na rzecz budowania na Białorusi społeczeństwa obywatelskiego.