To bez wątpienia będzie tydzień Mateusza Morawieckiego. Nowy premier będzie skupiał na sobie uwagę - zarówno w Sejmie, gdzie zaprezentuje swoje pomysły na kierowanie rządem, jak i w Brukseli, gdzie będzie miał okazję zadebiutować na szczycie Unii Europejskiej.

Najbliższe dni w polskiej polityce to będzie czas wsłuchiwania się w to, co mówi Mateusz Morawiecki o swoich celach i wizji pracy w fotelu szefa rządu. Na razie będzie pracował w znanym nam otoczeniu, ponieważ wszyscy dotychczasowi ministrowie mają pozostać w rządzie. Kolejny etap rekonstrukcji zapowiadany jest teraz na styczeń. A to oznacza, że wcale nie zatrzymuje się fala kadrowych spekulacji. Na pewno nie zabraknie domysłów, podejrzeń i doniesień na temat tego, kto może utrzymać, a kto stracić stanowisko w rządowej drużynie. Czyli - nic nowego, tak jak w ostatnich kilku tygodniach.

We wtorek na ostatnim w tym roku posiedzeniu zbiorą się posłowie. Będą obradować do piątku i zajmować się między innymi budżetem na przyszły rok. Pracować mają też senatorowie. W planie ich posiedzenia jest między innymi ustawa o niedzielnym handlu. Do porządku obrad dopisane będą też przyjęte właśnie przez Sejm przepisy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Politycy PiS mówili wcześniej, że chcieliby finału prac nad tymi ustawami jeszcze przed świętami.

Ważne polityczne decyzje czekają Platformę Obywatelską. W sobotę ma się zebrać jej Rada Krajowa, żeby wybrać członków zarządu krajowego partii. Zgodnie z zapowiedziami nie znajdzie się w nim już dotychczasowa wiceprzewodnicząca PO Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wiceszefami partii mogą pozostać Ewa Kopacz, Borys Budka i Tomasz Siemoniak.

Dużo będzie się działo w polityce międzynarodowej. We wtorek w Paryżu zbierze się szczyt klimatyczny One Planet Summit. Temu, co wydarzy się we francuskiej stolicy, polska delegacja będzie przyglądała się szczególnie uważnie, ponieważ to właśnie w Polsce - w Katowicach - odbędzie się za rok szczyt klimatyczny ONZ - COP24, w którym weźmie udział około osiemnaście tysięcy osób z dwustu krajów.

W czasie gdy w Paryżu politycy będą rozmawiać o klimacie, będziemy też spoglądać na Strasburg, sprawdzając jaki jest klimat wokół Puszczy Białowieskiej. Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbędzie się kolejna rozprawa w jej sprawie. Według ministra środowiska Jana Szyszki polski rząd udowodni, że w sprawie wycinki działa zgodnie z unijnym prawem.

W czwartek prezydenci i premierzy z unijnych krajów spotkają się na szczycie w Brukseli. Przyjrzą się najnowszym ustaleniom z negocjacji brexitowych. Politycy ocenią postępy w rozmowach między UE a Londynem. W piątek z kolei będzie mowa o strefie euro. Padną pytania o europejską współpracę w ramach unii gospodarczej, walutowej i bankowej.

W najbliższych dniach na pewno usłyszymy też o Władimirze Putinie. Rosyjski prezydent wybiera się do Ankary. W poniedziałek spotka się z prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem, żeby rozmawiać między innymi o tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. W zeszłym tygodniu prezydenci Rosji i Turcji konsultowali się telefonicznie. Kreml podawał, że obaj wyrazili "poważne zaniepokojenie" tym, że Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Uznali, że ta decyzja "niszczy widoki na sukces procesu pokojowego" na Bliskim Wschodzie.

Na czwartek z kolei prezydent Rosji zwołał swoją doroczną konferencję prasową, na której odpowie na pytania rosyjskich i zagranicznych dziennikarzy. Będzie pewnie mowa między innymi o przyszłorocznych wyborach prezydenckich. To głosowanie w marcu. Władimir Putin kilka dni temu ogłosił oficjalnie, że w nich wystartuje.

(mpw)