Nowoczesny sprzęt do badań USG trafił na oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala na Zaspie w Gdańsku. Leczeni są tam mali pacjenci z całego Pomorza. Za sprzęt - około 120 tysięcy złotych - zapłaciła fundacja.

Na jedynym działającym na oddziale ultrasonografie nie zawsze można było przebadać wszystkich małych pacjentów. Teraz nie będzie już takich problemów, a nowy sprzęt ma ułatwić stawianie diagnoz. Sprzęt się starzeje. I każde nowe urządzenie jest nowocześniejsze. Zdecydowanie lepsze rozdzielczość, lepszy obraz, jakość pracy i jakość badań. Da to poprawę jakości usług medycznych. Bardzo dokładne badania i większa dostępność do tych badań. Na pewno nam to ułatwi pracę - mówi Elżbieta Pilarczyk, ordynator oddziału neonatologii i prezes Pomorskiej Fundacji Neonatologii "Dobrze, że jesteś", która zakupiła sprzęt.

W szpitalu na gdańskiej Zaspie rocznie rodzi się ponad 3 tysiące dzieci. Blisko 400 trafia natomiast na oddział Intensywnej Terapii Noworodka. To są dzieci za małe, chore. Przede wszystkim wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed zakończeniem 38 tygodnia ciąży. No i z wszystkimi okołoporodowymi komplikacjami. Z wrodzonymi zapaleniami płuc, niedotlenieniem, wadami rozwojowymi - podkreśla Elżbieta Pilarczyk.

Jak dodaje, na oddział przyjmowane są dzieci nie tylko z Trójmiasta, ale z całego Pomorza.