Cztery osoby zginęły w dwóch pożarach, do których doszło sobotę w nocy w woj. warmińsko-mazurskim - podała straż pożarna. Spłonął domek letniskowy w Pasymiu i budynek mieszkalny w Silginach w gminie Barciany.


Na obrzeżach Pasymia doszło do pożaru murowanego domku letniskowego, w którym - według pierwszych ustaleń - zginęło starsze małżeństwo z okolic Warszawy. Trzeci z letników, który nocował na najniższej kondygnacji budynku, ewakuował się samodzielnie.

W chwili zauważenia pożaru przez osobę postronną budynek był w ogniu. Świadek zadzwonił pod numer 112 i jednocześnie próbował ratować kobietę i mężczyznę, którzy stali na balkonie i wołali o pomoc - powiedział asp. Paweł Koziatek ze straży pożarnej w Szczytnie.

Osoby stojące na balkonie poddasza nie mogły wydostać się z budynku, bo pożar wybuchł na parterze i objął drewniane schody, odcinając im drogę ucieczki. Ogień rozprzestrzeniał się szybko, bo ściany były wyłożone boazerią.

Świadek próbował przystawić do balkonu drabinę, jednak była za krótka. Prosił ich, żeby próbowali zeskoczyć, ale były to osoby po sześćdziesiątce, które bały się skakać z wysokości około 2,5 metra - relacjonował strażak.

Gdy przyjechała straż pożarna cały budynek stał już w ogniu, łącznie z poddaszem. W pożarze zginęły dwie osoby.

Z kolei we wsi Silginy w powiecie kętrzyńskim spłonął parterowy dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem. Strażaków powiadomił przed godz. 3 świadek, który zauważył pożar.

Gdy na miejsce przyjechali strażacy, budynek stał cały w ogniu, a część dachu zawaliła się do wnętrza - przekazał zastępca komendanta kętrzyńskiej straży pożarnej kpt. Kamil Golon.

W budynku strażacy odnaleźli zwęglone ciała dwóch osób.

Dokładne okoliczności i przyczyny obu pożarów wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

W całej Polsce od piątkowego wieczoru w pożarach zginęło siedem osób.Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.