Kraków, Mońki, Opoczno, Sokółka – uczniowie z liceów ogólnokształcących i techników z tych miejscowości podjęli wyzwanie konkursowe V edycji konkursu Niesamowita Maszyna. Przysłali zgłoszenia i opublikowali w sieci filmy dokumentujące swoje prace. Teraz czekają na głosy fanów wynalazków.

Politechnika Białostocka, największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce, organizuje po raz piąty konkurs "Niesamowita Maszyna". To rywalizacja, w której głównymi nagrodami są indeksy na wybrane kierunki studiów pierwszego stopnia Politechniki Białostockiej oraz nagrody pieniężne

W konkursie wystartować mogli uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należało stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, 3. efektownego finału. 

Najważniejszy jest pomysł oraz kreatywne zastosowanie prostych zasad fizyki. Co roku młodzi ludzie z całej Polski zaskakują swoimi konstrukcjami i wkrótce stają się naszymi studentami. Na uczelni mogą rozwijać swoje talenty w licznych kołach naukowych - mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. 

Na zbudowanie maszyny i opublikowanie filmu w serwisie YouTube uczniowie mieli czas do 14 kwietnia. Teraz zdobywają polubienia i czekają na zaproszenie do udziału w finale, który zostanie rozegrany w Politechnice Białostockiej 31 maja 2023 roku. 

Zobacz jak działają niesamowite maszyny

1. Niesamowita Maszyna - "Anastazja" 
Maszynę skonstruował Maciej Maciejewski, uczeń XLII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, z klasy IV B, profil matematyczno-fizyczny. Opiekun: Michał Maciejewski.

2. "Niesamowita Maszyna" ZSOiZ w Mońkach maszyna Goldberga 

Maszynę skonstruowali: Kewin Bykowski, Jakub Polis, Maciej Popowski, uczniowie klasy 2GT Technikum w ZSOiZ w Mońkach. Opiekun: Paweł Seroczyński. 

3. Niesamowita Maszyna - PRZYCZŁAPNIK3000  

Maszynę skonstruowali: Jakub Augustyniak, Jakub Nita, Oktawian Bartyzel. Uczniowie klasy II technik automatyk Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie. Opiekun: Justyna Polak-Śmigiel. 

4. Niesamowita Maszyna "PUZONATOR 550" 

Maszynę skonstruowali: Tymoteusz Biziuk, Bartłomiej Czeczko, Filip Kisiel. Uczniowie klasy IVF o profilu politechnicznym Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce. Opiekun: Andrzej Dowgiert 

Konkurs co roku przyciąga młodych, zdolnych studentów. Okazał się być strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o promocję uczelni, co nie umknęło uwadze branży. "Niesamowita maszyna" zdobyła bowiem pierwszą nagrodę w konkursie Genius Universitatis 2019 na najbardziej kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej.