Podnosi się poziom wody w największych polskich rzekach. Niebezpiecznie wzbiera Wisła w Bydgoszczy, a także w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej. W Kaliszu podnosi się poziom wody w Prośnie. Rzeki na Dolnym Śląsku w 29 miejscach przekroczyły stany alarmowe.

Zobacz również:

Wzrasta poziom wody w Wiśle

Bardzo szybko podnosi się poziom wody w Wiśle w Bydgoszczy. W Fordonie rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy. Prezydent miasta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Obowiązuje całkowity zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe. Służby porządkowe zwiększyły też liczbę patroli wzdłuż brzegów rzeki.

Wisła systematycznie przybiera także w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej (Mazowieckie). W ciągu najbliższych dni poziom wody może się podnieść o co najmniej pół metra. W dodatku koryto rzeki ma małą drożność. W rejonie miejscowości Dobrzyń (Kujawsko-Pomorskie) i Stary Duninów (Mazowieckie) powstał zator, który rozbijały lodołamacze. Niewielki zator powstał także poniżej Wyszogrodu. Na razie nie ma jednak bezpośredniego zagrożenia dla wałów przeciwpowodziowych, także w Świniarach i Dobrzykowie.

Alarm powodziowy, wprowadzony w sobotę, obowiązuje także w Płocku. W najniżej położonej, prawobrzeżnej dzielnicy miasta - Borowiczki rzeka przekracza stan alarmu o 108 cm.

Dolnośląskie rzeki przekraczają stany alarmowe

Rzeki na Dolnym Śląsku w 29 miejscach przekroczyły stany alarmowe. Tak jest m.in. na Odrze, rzece Bóbr, Kaczawie, Widawie czy Nysie Kłodzkiej. Alarmy powodziowe nadal obowiązują w Żmigrodzie i we Wrocławiu. Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują zaś w: Wiszni, Długołęce, Radkowie, powiecie górowskim, Niechlewie i Nowogrodźcu. Wody w rzekach będzie jeszcze przybywać.

Jak informuje IMGW, Odrą poniżej Ścinawy będzie przemieszczała się fala wezbraniowa przy przekroczonych stanach alarmowych o ok. 60-100 cm. W ciągu najbliższych dwóch dni woda będzie wzrastać. Ostrzeżenie hydrologiczne wydane przez Biuro prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu dotyczy woj. dolnośląskiego i lubuskiego.

Prosna przybiera w Kaliszu

Do 248 cm wzrósł poziom wody w rzece Prosna, na jej odcinku w Kaliszu. Stan alarmowy rzeki został przekroczony o 28 centymetrów i stale wzrasta. Prezydent miasta ogłosił w sobotę alarm powodziowy. Rosnący poziom wody może powodować lokalne podtopienia, głównie na kaliskim osiedlu Rajsków, przez które przepływa rzeka Swędrnia.

W Twoim regionie również niebezpiecznie podnoszą się rzeki? Twojemu domowi grozi podtopienie? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i filmy. Wyślij je na Gorącą Linię RMF FM!