Dziś w nocy nowo narodzony chłopiec został umieszczony w Oknie Życia w Łodzi. Jest zdrowy. Dostał na imię Edward.

Alarm poinformował siostry Urszulanki o godzinie 2:00 w nocy. Siostry natychmiast pobiegły do okna. Znalazły tam nagiego, zawiniętego w koc chłopca.

Chłopiec wyglądał na zdrowego, nie był wyziębiony - oceniła siostra Anna, przełożona domu Sióstr Urszulanek w Łodzi. Ubrałyśmy go i ochrzciłyśmy "z wody", nadając mu imię Edward - opowiada.

Następnie dziecko zostało zabrane do szpitala i zgodnie z procedurą został sporządzony policyjny protokół.

To już trzecie dziecko w Oknie Życia przy ul. Obywatelskiej - mówi Tomasz Kopytowski, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Wcześniej, w kwietniu i maju 2016 roku, trafiły tu dwie dziewczynki.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna Życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz Okien Życia Caritas w Łodzi działa jeszcze Okno Nadziei w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13.

Dzięki funkcjonującym w naszej archidiecezji oknom uratowano życie 11 dzieci - dodaje Kopytowski.

W Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim uratowano czterech chłopców. Do Okna Życia w Pabianicach trafiło dwoje dzieci. Troje dzieci znalazły siostry urszulanki w Oknie Życia w Łodzi. Kolejne dwoje dzieci pozostawiono w Oknie Nadziei w II Szpitalu Miejskim im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13.


Co to jest Okno Życia?

Pierwsze "Okno życia" zaczęło działać w Niemczech w 1999 roku. Pierwsze w Polsce zostało otwarte w 2006 roku w Krakowie.

Obecnie w Polsce działa ponad 60 "Okien życia" prowadzonych przez Caritas Polska, w których - do tej pory - pozostawiono prawie 100 dzieci.

"Okno życia" to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Otwiera się ono od zewnątrz oraz ma zamontowane ogrzewanie i wentylację. Po otwarciu okna przez osobę pozostawiającą dziecko włącza się alarm, który powiadamia opiekujące się nim osoby.

Następnie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne - powiadomione zostaje pogotowie ratunkowe oraz sąd rodzinny.


Opracowanie: