Tego lata na polskich drogach zginęło prawie pół tysiąca osób. I choć liczba zabitych nieco zmalała w porównaniu do ubiegłego roku, to policja wciąż mówi o tragicznych statystykach.

W okresie od 23 czerwca do 3 września policjanci odnotowali prawie 4993 wypadków drogowych, czyli o 273 mniej niż w 2022 roku w tym samym okresie. Zginęło 445 osób, czyli o 8 mniej niż w ubiegłym roku.

W tych prawie 5 tysiącach wypadków rannych zostało 6867 osób - to także mniej niż w 2022 roku, kiedy rannych było 7262 osób. Te wypadki były mniej tragiczne w skutkach. To oczywiście dobre informacje, ale wciąż te statystyki są tragiczne - mówi nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Najczęstszą przyczyną wypadków była nadmierna prędkość i lekceważenie podstawowych przepisów ruchu drogowego.

Policjanci przez całe wakacje zatrzymali także prawie 21 tysięcy nietrzeźwych kierowców, którzy na szczęście nie pojechali dalej i nie doprowadzili do kolejnych tragicznych zdarzeń - dodaje nadkomisarz Opas.

Najwięcej wypadków odnotowano w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Dalej były turystyczne województwa: pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie. Do najmniejszej liczby wypadków doszło natomiast na terenie województwa opolskiego i lubuskiego.

Kontrole autokarów

Nad bezpieczeństwem na drogach w wakacje każdego roku dba Inspekcja Transportu Drogowego, która prowadzi akcję "Bezpieczny autokar". W jej ramach inspektorzy ITD kontrolują autokary wycieczkowe, które przewożą dzieci i młodzież na kolonie i obozy. Sprawdzają m.in. stan techniczny pojazdów, trzeźwość i czas pracy kierowców, a także ich kwalifikacje.

W trakcie tegorocznych wakacyjnych działań inspektorzy ITD skontrolowali blisko 2650 autokarów. W prawie 5 procent przypadków, ze względu na nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów, kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych autokarów (126), w tym 20 pojazdów nie dopuszczono do dalszej jazdy. Stwierdzano m.in. przypadki wysyłania w trasę autokarów bez aktualnych badań technicznych, z usterkami układu hamulcowego, wyciekami płynów eksploatacyjnych, czy skorodowanymi elementami układu nośnego pojazdu.

"Bezpieczna droga do szkoły"

Po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół, dlatego już w drugiej połowie wakacji policjanci rozpoczęli kontrole w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych. Sprawdzają prawidłowość oznakowania dróg prowadzących do szkół i przedszkoli oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających.

Policjanci przeprowadzili prawie 15 tysięcy kontroli. Funkcjonariusze wydali 1800 wniosków, które dotyczyły konieczności poprawy infrastruktury. Większość z nich została już wykonana.

Od dziś do końca września policja będzie prowadziła akcję "Bezpieczna droga do szkoły". Jej celem jest przypominanie i uświadamianie kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych. Ważnym aspektem akcji jest także edukacja dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Opracowanie: