Polski resort rolnictwa szuka sposobu na ocieplenie kontaktów z Rosjanami. Jak dowiedział się reporter RMF FM, główny lekarz weterynarii wystąpił do swego odpowiednika w Moskwie, by przywrócić kontakty na szczeblu weterynaryjnej grupy roboczej. Ostatnie spotkanie tego gremium odbyło się pod koniec 2013 roku.

Wygląda na to, że rosyjska służba weterynaryjna i fitosanitarna przystała na tę propozycję. Oficjalnie poinformowano, że spotkanie grupy może się odbyć już na początku marca, choć konkretnej daty nie podano.

Jak usłyszał w inspektoracie weterynarii nasz reporter, jeśli dojdzie do rozmów, nie będą one dotyczyły ewentualnego przywrócenia na rosyjski rynek dostaw polskiego mięsa i innych przetworów spożywczych objętych embargiem. Chodzi raczej o rozwiązywanie problemów z handlem niektórymi towarami, które mimo embarga są wysyłane do Rosji. Mowa tu między innymi o paszach albo kurczętach jednodniowych. Poruszane mają być też między innymi sprawy certyfikowania nowych polskich eksporterów.