Matury coraz bliżej! Tak jak w ubiegłych latach, egzamin dojrzałości odbędzie się po majówce. Kiedy dokładnie? Jakie kryteria maturzysta musi spełnić, aby zdać? Kiedy można spodziewać się wyników matur? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Matury ruszą tuż po majówce. Oto terminy egzaminów, do których każdy maturzysta musi przystąpić:

  •  4 maja 2022 (środa) godz. 9.00 - egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym
  •  5 maja 2022 (czwartek) godz. 9.00 - egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym
  •  6 maja 2022 - egzamin maturalny z języka obcego (o 9:00 z j. angielskiego na poziomie podstawowym, a po południu, o 14:00 egzaminy z języków: niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego na poziomie podstawowym)

Matury w pierwszym terminie będą trwać do 23 maja 2022 roku.

Poniżej dokładny harmonogram egzaminów:

  • 4 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, po południu będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej
  • 5 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z historii muzyki
  • 6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy z języków: niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego na poziomie podstawowym.
  • 9 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomach podstawowym i dwujęzycznym, a po południu z filozofii
  • 10 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym
  • 11 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym
  • 12 maja rano będzie egzamin z biologii, a po południu z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym
  • 13 maja rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 16 maja rano będzie egzamin z chemii, a po południu z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym
  • 17 maja rano będzie egzamin z historii, a po południu z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym
  • 18 maja rano będzie egzamin z geografii, a po południu z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym
  • 19 maja rano będzie egzamin z fizyki, a po południu z historii sztuki
  • 20 maja rano będzie egzamin z informatyki, a po południu z języka kaszubskiego i z języka łemkowskiego.
  • 23 maja przeprowadzone będą egzaminy z poszczególnych przedmiotów zdawane w językach obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

Co zrobić, by zdać? Przedmioty obowiązkowe

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, maturzysta musi przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego. Z każdego z wymienionych egzaminów musi otrzymać minimum 30 procent. 

To jednak nie wystarczy! Maturzysta musi przystąpić do pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej. W tym przypadku nie określono progu zaliczenia przedmiotu. 

Co z maturą ustną?

W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - matura ustna z języka polskiego i z języka obcego nie jest obowiązkowa. 

Do egzaminu ustnego przystępują uczniowie, którym przedstawienie wyników z tych egzaminów jest potrzebne w rekrutacji na uczelnię zagraniczną. 

Matury ustne będą odbywać się w dniach od 18 do 20 maja 2022 roku.

Terminy dodatkowe i poprawki

Jeśli ktoś nie będzie mógł przystąpić w głównym terminie do matury - z powodów zdrowotnych lub losowych - nic straconego. Dla takich osób wyznaczono dodatkowy termin.

Matury pisemne w terminie dodatkowym będą odbywać się w dniach od 1 do 15 czerwca 2022 roku. Egzaminy ustne - 14 i 15 czerwca 2022.

Poprawkowe egzaminy przeprowadzone będą 23 sierpnia, będą to tylko egzaminy pisemne.

Kiedy wyniki?

Na wyniki matur trzeba będzie poczekać do 5 lipca 2022 roku.

Uczniowie, którzy zdawali maturę w terminie poprawkowym, wyniki otrzymają września 2022 roku.

Matura dla uchodźców z Ukrainy

Do 31 marca obywatele Ukrainy, którzy chcą w tym roku zdawać do matury, mieli czas na złożenie pisemnej deklaracji przystąpienia do egzaminu dojrzałości. Deklarację należało zlożyć u dyrektora szkoły, w której uczy się ukraiński obywatel. Wykaz zdających dyrektorzy musieli sporządzić i przesłać do 5 kwietnia do okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dla uczniów, którzy zostali przyjęci do klasy maturalnej po 5 kwietnia, wydłużono termin składania deklaracji - do 11 kwietnia. 

Obywatele Ukrainy, których przyjęto do szkoły po 11 kwietnia, mogą przystąpić do matur pod warunkiem uzyskania zgody dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.