Kryminalni z komendy wojewódzkiej w Gdańsku rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżą ciągników siodłowych z naczepami oraz luksusowych samochodów w Polsce i na terenie Niemiec. Funkcjonariusze zatrzymali trzy osoby - matkę i jej dwóch synów. O ich tymczasowym aresztowaniu w najbliższym czasie zadecyduje sąd.

Przestępcy najpierw kradli np. ciągnik siodłowy, często z naczepą wypełnioną towarem, a następnie przerabiali jego numery identyfikacyjne. Następnie pozbywali się zawartości naczepy. Sam samochód sprzedawali firmie leasingowej poprzez założoną przez siebie działalność gospodarczą. Samochód w leasing brały podstawione przez grupę osoby. Nie zamierzając jednak płacić więcej, niż kilka rat, zgłaszały jego fikcyjną kradzież.

Wtedy ponownie przerabiano numery identyfikacyjne. Czasami ten sam ciągnik sprzedawany był ponownie tej samej firmie leasingowej, ale już z innymi numerami. Z przestępcami współpracował jeden z pracowników firmy leasingowej, który pomagał w przygotowaniu dokumentacji i wyłudzeniu pieniędzy. Zdarzało się, że grupa obracała dokumentacją samochodów, które faktycznie nie istniały. Funkcjonariusze ustalili, że podejrzani wyłudzili w ten sposób ponad milion złotych.

Zatrzymany został również paser, u którego policjanci znaleźli sprzęt pochodzący z kradzieży tira z towarem.