W Brzegu na Opolszczyźnie zaczynają się dziś masowe szczepienia młodzieży. To w ramach profilaktyki przed zapaleniem opon mózgowych wywołanym przez meningokoki. Właśnie te bakterie najczęściej w tym rejonie wywołują sepsę - groźne zakażenie organizmu, które może skończyć się śmiercią.

Od początku roku w powiecie brzeskim zachorowało z powodu sepsy ośmioro młodych ludzi; jedna z nich zmarła. Programem szczepień zostaną objęte dzieci i młodzież w wieku od 11 do 19 lat. Brzegu jest reporterka RMF FM Aneta Goduńska:

W każdej szkole czeka już pielęgniarka i lekarz, który będzie kwalifikował do szczepienia. Przeciwwskazaniem mogą być np. problemy neurologiczne, a nawet silne przeziębienie. W razie wątpliwości, lekarz ze szkoły będzie kierował uczniów na konsultacje do specjalisty neurologa, stale dyżurującego podczas szczepień.

Szczepienie tysiąca uczniów gimnazjów potrwa co najmniej do czwartku. Wtedy też do Brzegu ma dotrzeć reszta szczepionek i przyjdzie kolej na uczniów szkół podstawowych. Większość rodziców podpisała zgodę na szczepienia dzieci. Narzekają jednak, że wciąż na temat sepsy i szczepionek mają za mało informacji.