Córka Ewy Błaszczyk Aleksandra Janczarska po szesnastu latach wybudziła się ze śpiączki - informują lekarze. Dodają, że wszystko dzięki stymulatorowi mózgu, który wszczepiono 22-latce w maju w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Tym informacjom zaprzecza Fundacja Akogo?, założonej przez Ewę Błaszczyk.

Ola Janczarska jako 6-latka zakrztusiła się wodą podczas połykania tabletki. Dziewczyna przez niedotlenienie mózgu zapadła w śpiączkę. Po szesnastu latach można już mówić o wybudzeniu - twierdzą lekarze w rozmowie z reporterem RMF FM.

Ola wodzi wzrokiem za tym co się dzieje wokoło, reaguje na coś, co się jej podoba, daje oznaki gniewu jak czegoś nie lubi. Takiego kontaktu wcześniej nie było - powiedziała naszemu reporterowi dr Monika Barczewska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. 

Rodzice wybudzonego ze śpiączki 35-letniego Tomka cieszą się ogromną poprawą zdrowia syna. W maju mężczyzna miał wypadek. Według lekarzy, fakt, że przeszedł on operację wszczepienia stymulatora tak szybko, wpłynął na polepszenie jego stanu. Stymulator wszczepiono pacjentowi dwa tygodnie temu w... czytaj więcej

Lekarze zaznaczają, że wybudzenie Oli nie sprawi, że dziewczyna od razu wstanie i zacznie mówić. Wypadek spowodował u niej wiele zmian i potrzebna jest dalsza rehabilitacja.

Informacjom podawanym przez lekarzy zaprzecza Fundacja Akogo. Sama Ewa Błaszczyk nie komentuje doniesień - aktorka przebywa za granicą. 

Przypomnijmy, że na początku sierpnia ze śpiączki wybudził się też 35-latek z Sępopola, który również otrzymał stymulator mózgu.

Młody mężczyzna kwalifikowany jako pacjent z minimalnym stanem świadomości w tej chwili jest przytomny, świadomy, można z nim rozmawiać na konkretny temat - relacjonował Maksymowicz w rozmowie z RMF FM. On patrzy na wszystko zaskoczony. Nie miał świadomości, że ma tyle ograniczeń, trudności w poruszaniu kończynami... - dodał.

W sumie stymulatory mózgu wszczepiono w Olsztynie siedmiu osobom. Polskim lekarzom pomagali specjaliści z Japonii. Jeden stymulator kosztuje od 40 do nawet 70 tysięcy złotych. W tym roku urządzenia otrzyma jeszcze osiem osób. Operacje są możliwe dzięki wsparciu fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?

Jak podkreślił Maksymowicz, u wszystkich pacjentów, którym wszczepiono stymulatory rodziny i lekarze zauważają poprawę. Szpital kliniczny w Olsztynie zabiega o utworzenie w nim kliniki wybudzeń dla dorosłych, tzw. "Budzika dla dorosłych".

(mal)