Najpóźniej na początku przyszłego tygodnia znana będzie lista leków refundowanych. Dziś mija termin składania przez firmy farmaceutyczne propozycji cen swoich wyrobów. Gość porannych „Faktów” minister zdrowia Mariusz Łapiński jest przekonany, że leki nie podrożeją.

„Są firmy – tak, jak mówię – które obniżają o 30 procent, o 40 procent, o 20 procent ceny leków i jest to bardzo dobre korzystne dla pacjentów” – mówi Łapiński i po raz kolejny zapowiada, że jeśli koncerny farmaceutyczne nie obniżą ceny leków, to ich produkty nie znajdą się na liście leków refundowanych. „To już jest wybór firmy. Są inne preparaty, równie dobre, i w związku z tym wszystkie leki mają taką samą ocenę i nie ma żadnej różnicy pomiędzy jednym lekiem a drugim lekiem, czy to jest w Polsce produkowane czy jest produkowane na Zachodzie, ponieważ jest to ta sama substancja” – twierdzi Łapiński.

Przypomnijmy, że zdaniem Głównego Urzędu Ceł firmy farmaceutyczne zawyżają wartość leków sprowadzanych do Polski. Wyłudzenia są możliwe, bo faktyczna cena, jaką importerzy płacą za leki, znacznie różni się od tej, którą deklarują przy odprawie celnej. GUC prowadzi postępowanie w tej sprawie.

foto Marcin Wójcicki RMF Warszawa

10:25