"Dostałem kartę mobilizacyjną. Biorą już rocznik 61. Cieszę się z tego" - napisał w mediach społecznościowych lider zespołu Elektryczne Gitary Kuba Sienkiewicz. Jak dodał, "damy radę", "jak w 1939".

Dostałem kartę mobilizacyjną. Biorą już rocznik 61. Cieszę się z tego. To jest bardzo dobry rocznik. O dużej wartości bojowej. Damy radę. Jak w 1939 - napisał Kuba Sienkiewicz na swoim profilu na Facebooku.

Kuba Sienkiewicz o karcie mobilizacyjnej

Czy znany wokalista boi się ćwiczeń wojskowych? Jak powiedział "Faktowi", "podchodzę do tego z humorem".

Mam nadzieję, że trafię do orkiestry wojskowej. Nie grałem nigdy jeszcze w orkiestrze wojskowej, ale miałem gitarę w wojsku i umilałem czas pozostałym kolegom. Karabin też miałem w ręku, kałasznikow - mówił Kuba Sienkiewicz cytowany przez "Fakt".

Jak dodał na łamach portalu lider Elektrycznych Gitar, w wojsku był 40 lat temu w Czerwonym Borze na Podlasiu,

Kuba Sienkiewicz z zawodu jest lekarzem.

200 tys. osób do ćwiczeń wojskowych w 2023 roku

Na początku grudnia kancelaria premiera opublikowała projekt rozporządzenia dotyczący limitu osób przewidzianych do przeszkolenia wojskowego w 2023 roku. Limit ten określono na poziomie "do 200 tys. osób".

Jak mówiła w pierwszych dniach grudnia w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Zasadą ppłk Justyna Bialik, armia w pierwszej kolejności upomni się o osoby, które mają nadane przydziały mobilizacyjne, a więc miały już praktyczną styczność z wojskiem.

Wojsko chce sięgnąć po specjalistów, których brakuje: lekarzy czy pielęgniarki, ale także o weterynarzy, informatyków czy kierowców.

Jak dodaje ppłk Bialik, wezwanie nie oznacza jeszcze automatycznego skierowania na ćwiczenia, bo jest to decyzja administracyjna, od której można się odwołać w ciągu 14 dni. Powodem do złożenia odwołania może być np. konieczność opieki nad rodzicem czy powołanie się na względy religijne. Wojsko chce również najpierw sprawdzić, na ile stan zdrowia osób znajdujących się w ewidencji sił zbrojnych nie uległ zmianom i czy mogą wziąć udział w ćwiczeniach.

Przeszkolenie może trwać do 90 dni. Za udział w ćwiczeniach przysługuje rekompensata wedle ustalonej stawki dziennej, która nie może być wyższa niż 2,5-krotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Na zakończenie ćwiczeń ich uczestnicy składają przysięgę wojskową. 

Co z osobami, które nie zgłoszą się na ćwiczenia pomimo wysłania przez wojsko wezwania? W takiej sytuacji policja doprowadza do jednostki wojskowej osobę wezwaną na przeszkolenie - uzupełnia ppłk Justyna Bialik.

Kogo wojsko chce powołać do służby w 2023 r.

Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia w 2023 r. przewiduje się powołanie do czynnej służby wojskowej w kilku kategoriach:

  • 17 128 osób do zawodowej służby wojskowej;
  • do 200 tys. żołnierzy rezerwy z przeznaczeniem do odbycia ćwiczeń wojskowych;
  • do 10 tys. żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, raz na kwartał jednorazowo przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy;
  • do 28 580 osób do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej;
  • do 38 tys. żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, z przeznaczeniem do służby w wojskach terytorialnych.