"Prezydent nie posłucha apeli i na razie nie wycofa z Sejmu swoich projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym" - zapowiada w rozmowie z naszym dziennikarzem, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Z taką sugestią wystąpił były prezes TK Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

Z całym szacunkiem dla pana profesora Rzeplińskiego. Nie jest on ani ministrem, ani doradcą prezydenta. Niekoniecznie musi słuchać tych rad. To nie jest kwestia tego, czy prezydent jest zadowolony, czy nie jest zadowolony z tego, co dzieje się z projektami  jego ustaw. To jest kwestia tego, czy zostały spełnione pewne warunki prezydenckie. Jeśli prezydent uzna na koniec ustaw, że tak, to nie będzie problemu. Proszę dać jeszcze Sejmowi i Senatowi czas na dopracowanie do końca i wtedy prezydent będzie podejmował decyzje - podkreśla w rozmowie z RMF FM Krzysztof Łapiński.  

Sejm wróci do prac nad ustawami prezydenta w najbliższą środę.

Projekty... wykastrowane

Prof. Andrzej Rzepliński - były prezes TK - w sobotniej rozmowie w RMF FM stwierdził m.in. : projekty prezydenta zostały wykastrowane z istoty (...). Myślę, że prezydent nie ma wyjścia. Będzie musiał je wycofać (...), albo zawetować".

Dla mnie jest dość dziwne że pan prezydent był nieobecny (...) kiedy Sejm zajmował się flagowymi projektami jego ustaw (...). Rozumiem, że marszałek Sejmu powiadomił go. Prezydent miał prawo i obowiązek przesunięcia tego terminu. (...) Jest jeszcze czas, że można wycofać te projekty. Robota musi się zacząć od nowa - powiedział były prezes TK.

(ug)