Mieszkanka Pragi-Południe zaniepokojona dziwnymi odgłosami stukania i skrobania wydobywającymi się ze ściany wezwała na pomoc strażników miejskich. Na miejscu zjawił się Ekopatrol. Okazało się, że w pionie kanalizacyjnym siedział dorodny krab.

Ustalono, że dźwięki dochodzą z miejsca, w którym znajduje się pion kanalizacyjny. Strażniczka powoli otworzyła małe drzwiczki z dostępem do wodomierzy i... tajemnica została rozwiązana - przekazała Straż Miejska. W pionie kanalizacyjnym znajdował się krab.

Skorupiak został bezpiecznie odłowiony i przetransportowany do Centrum CITES na terenie warszawskiego ZOO. Specjaliści potwierdzili, że jest to krab tęczowy, często spotykany w hodowlach. I prawdopodobnie właśnie z takiej hodowli uciekł - zaznaczył Jerzy Jabraszko z biura prasowego Straży Miejskiej.

Krab tęczowy - charakterystyka i wymagania

Krab tęczowy (Cardisoma armatum lub Cardiosoma armatum, inna nazwa: krab trójkolorowy) - zamieszkuje północno-zachodnią, nadmorską cześć Ameryki Południowej (Brazylia, Surinam, Gujana, Wenezuela) oraz Morze Karaibskie z występującymi na nim wyspami i podzwrotnikowe regiony Oceanu Atlantyckiego. 


Krab zaliczany jest do drapieżników, chociaż dla ludzi nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa. Skorupiak w warunkach domowych powinien mieć dużo miejsca i terenów piaskowych. Nie zaleca się łączenia kraba tęczowego z innymi skorupiakami, ze względu na jego agresywny charakter. Posiada kolorową skorupę, od której wywodzi się też jego nazwa. Krab tęczowy to jeden z najpopularniejszych gatunków w hodowlach domowych. Szybko się aklimatyzuje w nowych miejscach i zachwyca kolorową skorupą.

W warunkach domowych żyje do 6 lat, w naturalnym środowisku nawet do 10 lat. Co ciekawe, w ciągu życia wymienia swój pancerz do 20 razy i za każdym razem osiąga większe rozmiary ciała.