Krzysztof Gajewski nie jest już szefem policji. Został odwołany ze stanowiska Komendanta Głównego Policji. Jego obowiązki przejął pierwszy zastępca KGP Mirosław Schossler. Taką informację przekazało ministerstwo spraw wewnętrznych.

Krzysztof Gajewski nie jest już szefem policji. Został odwołany ze stanowiska Komendanta Głównego Policji. Jego obowiązki przejął pierwszy zastępca KGP Mirosław Schossler. Taką informację przekazało ministerstwo spraw wewnętrznych.
Krzysztof Gajewski został 10 grudnia 2015 roku odwołany ze stanowiska szefa policji /Rafał Guz /PAP

Nazwisko nowego szefa policji poznamy w piątek. Według informacji dziennikarzy RMF FM, będzie to duże zaskoczenie.

Resort nie podał przyczyn odwołania Gajewskiego. Był on szefem policji od lutego 2015 roku. Wcześniej - jako wiceszef KGP -odpowiadał za pion prewencji i ruch drogowy. Nadzorował m.in. zabezpieczenie Euro 2012 i wielu innych dużych imprez, które od 2012 r. odbywały się Polsce - w tym uroczystości związane z 25. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 r., mistrzostwa świata w piłce siatkowej, które także odbyły się w 2014 r.

Nadinsp. Schossler był dotychczas pierwszym zastępcą komendanta głównego policji, odpowiadał za sprawy kryminalne.

O tym, że komendant główny policji zostanie zmieniony, mówił na początku grudnia wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Zastrzegł jednak, że nie będzie czystek, a decyzje kadrowe nastąpią po głębszej analizie. Wiceminister zapowiedział również, że na wysokie funkcje kierownicze nie będą awansowani funkcjonariusze, którzy rozpoczynali służbę w PRL.

Pytany, czy nowy szef policji zostanie wybrany z jej szeregów, czy może spoza formacji, mówił, że takie rozwiązanie jest również brane pod uwagę, ale "nic nie jest przesądzone".

Jest to teoretycznie możliwe, ale jest też możliwy awans funkcjonariusza czy funkcjonariuszy, bo mówimy szerzej nie tylko o jednym stanowisku, ale też o zastępcach komendanta głównego oraz np. o komendantach wojewódzkich; oczywiście tam, gdzie takie zmiany będą potrzebne - powiedział.

Wśród ewentualnych kandydatów na nowego komendanta głównego wymienianych jest kilka osób, m.in. wielkopolski szef policji insp. Rafał Batkowski i małopolski komendant wojewódzki nadinsp. Mariusz Dąbek. Według nieoficjalnych informacji rozpatrywany jest też Grzegorz Postek - b. dyrektor zarządu operacyjno-śledczego CBA w czasach, gdy szefem Biura był obecny minister, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

(j.)