​Olsztyńscy policjanci do walki z cyberprzestępczością zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który komentując tekst w internecie na temat ataku na Pawła Adamowicza groził prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi. Wczoraj za podobne grożby i nawoływanie do przemocy aresztowano inne trzy osoby.

​Olsztyńscy policjanci do walki z cyberprzestępczością zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który komentując tekst w internecie na temat ataku na Pawła Adamowicza groził prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi. Wczoraj za podobne grożby i nawoływanie do przemocy aresztowano inne trzy osoby.
Zdjęcie ilustracyjne /Michał Dukaczewski /RMF24

Zatrzymany 24-latek na portalu internetowym lokalnej gazety, skomentował zabójstwo Pawła Adamowicza. Złodziej i oszust i s.. powinien gardło podciąć na koniec zamiast pajacować po scenie - napisał i dodał: Następny będzie Grzybowicz. Nieoficjalnie wiadomo, że zatrzymany mężczyzna miał publikować więcej wpisów utrzymanych w podobnym tonie.

W ocenie policji "Grzybowicz" to przekręcone nazwisko prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Prezydent otrzymał policyjną ochronę, ponieważ w ocenie służb groźby, które kierował wobec niego 24-letni internauta, były realne. Komendant miejski policji w Olsztynie Piotr Zabuski poinformował, że "groźby karalne, które były kierowane wobec prezydenta Grzymowicza, były na tyle opisane, że była obawa ich spełnienia". Policjanci byli przy prezydencie Olsztyna m.in. podczas poniedziałkowego marszu pamięci ku czci Pawła Adamowicza. 

Kolejne osoby zatrzymane za groźby i wzywanie do nienawiści

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że policja zatrzymała już trzy osoby, które po ataku na Pawła Adamowicza wzywały do "kolejnych morderstw". Joachim Brudziński zaapelował o rozsądek i odpowiedzialność za słowa.

Nadkom. Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu poinformował, że "dolnośląscy policjanci namierzyli i zatrzymali mężczyznę, który nawoływał do popełnienia przestępstw z nienawiści".  Zatrzymany wzywał poprzez jeden z portali społecznościowych do zbrodni i zbiorowych samobójstw. Trafił już do policyjnego aresztu.

To 36-letni mieszkaniec Legnicy. Podczas przeszukania jego mieszkania policja znalazła nośniki pamięci, których zawartość będzie teraz badana.

Wczoraj rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka poinformował o zatrzymaniu 72-letniego mieszkańca Warszawy, który po południu zadzwonił do Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie i groził prezydentowi, tłumacząc: "zginął Adamowicz, a jutro może zginąć Andrzej Duda" - powiedział Ciarka.

Dyżurny WCPR zgłosił podejrzany telefon policji, która ustaliła miejsce zamieszkania tej osoby. Zabezpieczono telefon, z którego dzwonił. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę.

Także rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu informował wczoraj, że "mężczyzna, który na Twitterze groził Prezydentowi Poznania i Wrocławia został zatrzymany przez policjantów z KWP Poznań. Będzie także odpowiadał za nawoływanie do nienawiści. Jest to 41-latek, mieszkaniec podpoznańskiej miejscowości" - napisał.

Opracowanie: