Dziś swoją działalność wznawiają, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe. W zakresie realizacji wydarzeń kulturalnych otwarte mogą być również domy i ośrodki kultury. Instytucje tego typu muszą jednak funkcjonować przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że - wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną - postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem luzowania obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Polityk przekazał decyzję o przyspieszeniu otwarcia kin, teatrów, filharmonii i instytucji kultury o osiem dni. Pierwotnie instytucje tego typu miały zostać ponownie otwarte dla widzów 29 maja. 

Co się zmienia?

Kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, wznawiają dziś działalność w pomieszczeniach.

Możliwe jest to pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni) oraz zachowania odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami - w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni.

Utrzymany został również nakaz zakrywania ust i nosa. Konieczne jest także zapewnienie, aby widzowie albo słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.

Domy i ośrodki kultury oraz świetlice mogą również wznowić działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach, pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. Możliwa jest także działalność parków rozrywki na świeżym powietrzu z zachowaniem 50 proc. obłożenia. 

To nie koniec

W kolejnych dniach maja możemy się spodziewać dalszego luzowania koronawirusowych obostrzeń. Kluczowy będzie tu ostatni weekend miesiąca. Poniżej przedstawiamy pełen harmonogram znoszenia restrykcji. 

28 maja 2021 (piątek)

Gastronomia wewnętrzna - w lokalu

  • maks. 50 proc. obłożenia
  • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m - chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika)

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie)

  • maks. 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19)

Sport - kryte obiekty sportowe, baseny

  • dla wszystkich
  • 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)

Sport - zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi

  • limit do 250 osób

Sport - siłownie, kluby fitness, solaria

  • limit 1 osoba na 15m2
  • reżim sanitarny

29 maja 2021 (sobota)

Edukacja - szkoły podstawowe i średnie

  • stacjonarnie wszyscy uczniowie
  • reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy

NIE PRZEGAP: Wypaleni rodzice, zmęczone dzieci. Tak wygląda powrót do szkoły

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.