„Chcemy, żeby dziennikarze mieli bardzo dobre warunki pracy w polskim parlamencie. Nie będzie żadnych utrudnień w kontakcie” – mówi, pytany przez słuchaczy o zakaz wstępu dla dziennikarzy na sejmowe korytarze, gość Kontrwywiadu RMF FM, marszałek Senatu Stanisław Karczewski. „Byłem w wielu parlamentach – europejskich i nie tylko - i tam nie ma takich sytuacji, że kilkadziesiąt ekip telewizyjnych biegnie za którymś z polityków. To w świecie jest niespotykane” – dodaje marszałek. Jego zdaniem dziennikarze będą zadowoleni z tej zmiany, bo będą mieli lepszy dostęp do polityków. „Polacy będą mieli lepszy dostęp do informacji” – uważa Karczewski. Zapowiada, że „uporządkowanie, ucywilizowanie” sejmowym korytarzy niebawem. „Myślę, że do wakacji” – mówi gość RMF FM.

Marszałek Senatu pytany o uprzywilejowaną pozycję związków wyznaniowych w obrocie ziemią, odpowiada: "To uczciwe rozwiązanie". Chciałbym, żeby polska ziemia była w polskich rękach. I tak chce społeczeństwo. To jest dla mnie argument - mówi Karczewski. Jestem przekonany, że polska ziemia nie będzie sprzedawana na tak zwane słupy - komentuje. Pytany o to, czy podoba mu się w całości ustawa o obrocie ziemią odpowiada: Mam nadzieję, że w Senacie jeszcze uda nam się coś udoskonalić.

Stadniny koni? Ja tego nie rozumiem, nie wiem co tam się dzieje - mówi gość Kontrwywiadu. Jego zdaniem należy bardzo wnikliwie sprawdzić i wyjaśnić informacje o owsie, w którym miały być antybiotyki. Dowiadujemy się, że padło tych koni bardzo dużo w ostatnich latach - 50. Może to jest taka średnia. Jest to dokładnie sprawdzane - komentuje polityk.

Całkowity zakaz aborcji gwoździem do trumny PiS? Jeszcze nie ma ustawy, bo nie została złożona do parlamentu. To ustawa obywatelska, a nie ustawa PiS, ani rządowa - odpowiada polityk Prawa i Sprawiedliwości. Dodaje, że bardzo by chciał, żeby dyskusja wokół tej ustawy była merytoryczna, a nie polityczna. - Jestem przekonany, że doprowadzimy do akceptowanego przez społeczeństwo rozwiązania - komentuje Stanisław Karczewski.

Gość Kontrwywiadu RMF FM pytany przez słuchaczy o to, co z zapowiadanym pakietem demokratycznym, odpowiada, że nie jest możliwe wprowadzenie wszystkich zapowiedzi na raz. Będziemy rozkładali w czasie wprowadzanie dobrych zmian - zapowiada. Zdaniem Karczewskiego "opozycja ma możliwość i to nieograniczoną wypowiadania się". Dodaje, że premier również jest zawsze gotowa na odpowiedź na pytania"

Minister rolnictwa mówiący o tym, że podczas studiów szkolił się z dojenia krów? Był to skrót myślowy pokazujący, że na studiach uczy się wszystkiego - odpowiada gość RMF FM. Uśmiecham się. Ja nie opowiadam o szczegółach swoich studiów medycznych, bo byłyby może drastyczne - dodaje.

Zobacz, jak Stanisław Karczewski odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM