Sprawa Obwodu Kaliningradzkiego kością niezgody w stosunkach między Unią Europejską a Rosją. UE nie chce się zgodzić na powstanie po rozszerzeniu Piętnastki tak zwanych korytarzy eksterytorialnych pozwalających na bezwizowy tranzyt mieszkańców enklawy do Rosji przez Polskę i Litwę.

Choć podczas wczorajszego szczytu UE-Rosja w Moskwie obie strony zapowiedziały dalsze rozmowy w tej kwestii, to wszystko wskazuje na to, że nie będą one łatwe. Mimo to, Prezydent Władimir Putin podkreśla, że korytarze to konieczność: Mówiąc o obecnych stosunkach Rosji z Unią Europejską - mam na myśli dzisiejszy stan rzeczy na świecie - nie mamy prawa nie zwrócić uwagi na przestrzeganie elementarnych praw człowieka dzisiaj. Jeśli w porę nie rozwiążemy tego problemu, to na próbę zostaną wystawione właśnie te fundamentalne podstawy funkcjonowania współczesnej społeczności międzynarodowej.

Putin odniósł jednak wczoraj sukces w innej dziedzinie. Unia Europejska obiecała, że przyzna Rosji status kraju o gospodarce rynkowej. Będzie to bardzo ważny krok w kierunku lepszego dostępu rosyjskich produktów do międzynarodowych rynków, a także starań Rosji o wejście do Światowej Organizacji Handlu. Szef Komisji Europejskiej Romano Prodi zapowiedział też, że Piętnastka pomoże Rosji w rozwoju sektora energetycznego.

Posłuchaj także relacji moskiewskiego korespondenta RMF, Andrzeja Zauchy:

10:45