Podczas konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w Polsce będzie wprowadzona dyrektywa o prawie autorskim w taki sposób, żeby wolność w internecie będzie zachowana. „PiS dokona takiej implementacji dyrektywy o prawie autorskim, że wolność będzie zachowana; dlatego od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce", a "piątce plus"; ten plus to wolność” – powiedział szef PiS.

W sobotę w Gdańsku odbywa się konwencja regionalna PiS w ramach kampanii przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Poza Kaczyńskim bierze w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Prezes PiS mówił, że ostatnio poza Polską, w Parlamencie Europejskim zapadła decyzja, która "w wolność godzi, a przynajmniej może godzić". W tę wolność dzisiaj tak bardzo cenioną przez wszystkie pokolenia, a w szczególności przez młodsze pokolenie - wolność w Internecie, mówię o tzw. ACTA 2 - powiedział Kaczyński.

Mówił, że PO jeszcze nie tak dawno mówiła, że jest przeciwna temu rozwiązaniu, a w czasie głosowania w PE część polityków PO była za, część się wstrzymała, a dwie osoby wyjęły karty do głosowania. W istocie (Platforma) była za - stwierdził prezes PiS.

Kaczyński mówił, że Polska ma ponad dwa lata na implementację nowych przepisów. PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana - zadeklarował prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że "Prawo i Sprawiedliwość jest partią wolności". Dobre prawo, równe dla wszystkich prawo, plus sprawiedliwość równa się wolność - dodał.

Od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce PiS", będziemy mówili o "piątce plus - mówił prezes PiS.

"Wolność jeszcze nie zwyciężyła"

Prezes PiS stwierdził, że wolność w skali globalnej jeszcze nie zwyciężyła. Można powiedzieć, że to długa droga. Trzeba pamiętać, że wolność nigdy nie jest na zawsze, że są na świecie przeciwnicy i wrogowie wolności, że ci przeciwnicy i wrogowie bardzo często o wolności mówią, a nawet często o niej krzyczą. Ale warto zacytować ten fragment tuwimowskich "Kwiatów polskich", który mówi o słowach zmienionych przez krętaczy" - mówił Kaczyński.

Lider PiS stwierdził, że "ci krętacze ciągle działają, także w naszym kraju". Dlatego musimy wiedzieć, uświadamiać sobie czym wolność jest. Wolność to jest prawo jednostki do swobody, do działania, nieskrępowanego działania, to jest wolność różnych grup społecznych - podkreślił.

Dodał, że wolność to jest także, "święte prawo narodów do własnego, suwerennego państwa". My Polacy wiemy jak ważne jest to prawo. Ale prawo do tworzenia państwa służy nie tylko tej najszerszej wspólnocie, jaką jest naród, służy także jednostkom i grupom - wskazał Kaczyński.

Zaznaczył, że nie chodzi o "jakiekolwiek państwo" tylko o szczególny typ - państwo demokratyczne. Prezes PiS powiedział, że demokracja sama wolności nie gwarantuje, ponieważ muszą być spełnione m.in. takie warunki, jak wolności obywatelskie.