Nie tylko policjanci, ale także pozostałe służby mundurowe podległe MSWiA oraz Ministerstwu Sprawiedliwości domagają się waloryzacji uposażeń co najmniej na poziomie tegorocznej inflacji. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych napisała w tej sprawie do premiera, ostrzegając przed masowym przechodzeniem funkcjonariuszy na emeryturę.

Z ankiety przeprowadzonej w Służbie Więziennej wynika, że odejść zamierza nawet 70 procent funkcjonariuszy, którzy mają co najmniej 15 lat służby. To około 5 tysięcy ludzi.

To, że sygnałów o emerytalnych planach jest o wiele więcej niż w poprzednich latach, potwierdza też szef strażackiego związku Florian Krzysztof Oleksak.

"Te pytania są i odczuwamy większą skalę zapytań dotyczących odejścia na emeryturę" - potwierdził reporterowi RMF FM.

Wtóruje mu przewodniczący związku strażników granicznych Marcin Kolasa, podkreślając, że przez zbieg korzystnych regulacji dotyczących warunków przejścia na emeryturę, służbę chcą opuścić najbardziej doświadczeni funkcjonariusze.

"Realizacja tych postulatów może spowodować, że ci funkcjonariusze przemyślą to i nie odejdą. Chodzi o to, żeby funkcjonariuszom zostającym w służbie zrekompensować te 13 proc., które zapowiadane jest na waloryzację rent i emerytur" - powiedział Kolasa.

Związkowcy ostrzegają, że brak rządowych decyzji może doprowadzić do protestów.

 

Opracowanie: