Inspekcja Transportu Drogowego jest gotowa przejąć wszystkie, a nie tylko wybrane fotoradary straży miejskiej w Warszawie – dowiedział się reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Taki był warunek władz Warszawy, by doszło do porozumienia w tej sprawie. Do spotkania w sprawie przekazania fotoradarów ma dojść w przyszłym tygodniu.

Gminne fotoradary zaczną znów robić zdjęcia w stolicy najwcześniej za kilka tygodni. Trzeba będzie je zintegrować z automatycznym systemem ITD. Inspekcja liczy, ze władze Warszawy dołożą się do tej operacji. Chodzi o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w stosunku do jednego urządzenia. Władze stolicy raczej nie widzą takiej możliwości. Jak przekonuje wiceprezydent miasta Jarosław Jóźwiak, samorząd nie może finansować nie swoich zadań. A od 1 stycznia to już nie jest zadanie miasta, bo gminy straciły prawo do posługiwania się fotoradarami.

Jest jeszcze jeden znak zapytania, który wisi nad porozumieniem. Forma prawna przekazania fotoradarów. ITD chce je przejąć na własność, by nie było wątpliwości, że wystawione mandaty są niepodważalne. Władze Warszawy mówią z o bezpłatnym użyczeniu na kilka lat.

Kompromis w tych sprawach ma byc wypracowany na spotkaniu władz kierownictwa ITD i władz Warszawy 21 stycznia.

(mn)