Jest nowa odsłona w sporze o wypłatę odszkodowań dla klientów upadłego biura podróży Kopernik. Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że to urząd marszałkowski powinien pośredniczyć w przekazaniu pieniędzy z firm ubezpieczeniowych na konta poszkodowanych. Do tej pory urzędnicy bronili się przed tym, jak tylko mogli.

Spór o to, kto ma wypłacić należne ludziom odszkodowania, toczy się od prawie roku. Ubezpieczyciel powinien wyliczyć i wypłacić pieniądze. Podobnego zdania jest Ministerstwo Sportu, jednak prawnicy KNF przyznali rację ubezpieczycielowi. Marszałek województwa działając na rzecz klientów biura podróży, jest zobowiązany do wskazania, na jakie konto i jaka kwota ma być wypłacona - tłumaczy Robert Lasocki z KNF.

Ponieważ urzędnicy marszałka przekazali ubezpieczycielowi tylko ogólną sumę odszkodowań, ten przelał ją na konto urzędu, by marszałek mógł je wypłacić. W ten sposób obie instytucje spierają się o interpretację przepisów, a poszkodowani turyści wciąż czekają na swoje pieniądze.