Polskie siatkarki w fatalnym stylu przegrały w Łodzi z reprezentacją Holandii 0:3 w ostatnim meczu grupy A mistrzostw Europy. Jednak we wcześniejszych spotkaniach „biało-czerwone” pokonały Hiszpanki i Chorwatki, i tym samym zapewniły sobie awans do drugiej fazy grupowej czempionatu.

Polska pokazała się w niedzielę z bardzo słabej strony. W naszym zespole nie funkcjonowało kompletnie nic. „Biało-czerwone” w żaden sposób nie potrafiły zagrozić bardzo dobrze dysponowanym Holenderkom.

W pierwszym secie walka była wyrównana, ale tylko do pierwszej przerwy technicznej. Potem na zagrywkę weszła Kim Staelens i Polki straciły trzy punkty (6:11). Pomarańczowe stopniowo powiększały przewagę. Wyjątkowo słabo spisywała się Anna Barańska, której skuteczność w ataku wynosiła zaledwie 14 proc. Trudno było jednak osiągnąć więcej przy złym przyjęciu i rozegraniu. Tymczasem Manon Flier atakowała ze skutecznością blisko 60 proc. To złożyło się na naszą porażkę 18:25.

W drugiej partii Holenderki w żadnym momencie nie pozwoliły naszym reprezentantkom na wyrównaną grę. Prowadziły od początku do końca i przeważały nad Polkami w każdym elemencie gry. W naszym zespole bardzo słabo funkcjonowało przyjęcie. To było powodem naszej bardzo słabej skuteczności w ataku. Polska reprezentacja przegrała tego seta aż do 13.

W ostatniej odsłonie meczu nic się nie poprawiło. Co prawda w początkowej fazie tej partii Polki potrafiły odrobić kilkupunktową grę, a potem przez parę minut prowadziły wyrównaną walkę z Holenderkami, ale już od stanu 8:7 dla przeciwniczek nasza dobra passa się skończyła. Rywalki prowadziły aż pięcioma punktami, a „biało-czerwone” popełniały kolejne błędy. W pewnym momencie przewaga Holenderek wynosiła aż 17:10. W końcówce seta Polkom udało się wyrównać 20:20, jednak to „pomarańczowe” okazały się lepsze i wygrały zasłużenie do 23.

Polska - Holandia 0:3 (18:25, 13:25, 23:25)

Polska: Milena Sadurek-Mikołajczyk, Aleksandra Jagieło, Agnieszka Bednarek-Kasza, Joanna Kaczor, Anna Barańska, Katarzyna Gajgał, Mariola Zenik (libero), a także: Izabela Bełcik, Natalia Bamber, Anna Witczak, Paulina Maj, Eleonora Dziękiewicz.

Holandia: Debby Stam, Ingrid Visser, Manon Flier, Chaine Staelens, Caroline Wensink, Kim Staelens, Janneke Van Tienen (libero), a także: Monique Wismeijer, Francien Huurman, Robin De Kruijf, Maret Grothues, Alice Blom.

Polki, by znaleźć się w półfinale turnieju, muszą wygrać w drugiej rundzie wszystkie trzy spotkania, w tym mecz z Rosjankami.