Czerwony kolor ostrzeżenia na mapie IMGW budzi niepokój - trzeci stopień zagrożenia, prognozowana wysokość opadów do 100 mm w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim i suskim. Za oknem mojego mieszkania pod Krakowem stalowo szare niebo i stukające nieprzerwanie od kilkunastu godzin krople deszczu. O poranku w Faktach na pewno raporty naszych reporterów z południa Polski. Sprawdzimy jak minie niespokojna noc i czy jutro o poranku będziemy mogli zapomnieć o Zimnej Zośce 2014.

W tym roku nadmiar przelewanej wody wiąże się także z trwająca kampanią do europarlamentu. PiS - usłyszeliśmy - zawiesza kampanię wyborczą na czas zagrożenia powodzią. Prezes zmienia plany i zamiast wyjazdu do Łodzi mamy wizytę na wałach w Tarnobrzegu.

Szukał powodzi i nie znalazł. Bardzo mi przykro z tego powodu
- nie przeoczył okazji Donald Tusk, który to postawił służby ratownicze w tryb zarządzania kryzysowego. Nakazał także sprawdzenie infrastruktury przeciwpowodziowej zaznaczając, że "czujność jest bez wątpienia potrzebna". Bez wątpienia! Ale ktoś kto na własnej skórze odczuł powódź cztery lata temu, powinien być pewny tego co zostało zrobione, by poprawić bezpieczeństwo tych miejsc, które w 2010 roku znalazły się pod wodą. Wójt zalanej wtedy w 70 proc. gminy Wilków Grzegorz Teresiński podkreślał na antenie RMF FM, że owszem wały na Wiśle wyremontowano, ale nie zrobiono najważniejszego, czyli nie pogłębiono koryta rzeki. Jego zdaniem miną kolejne cztery lata. I tak, jak mówił w roku 2001, 2010, to dalej jest bomba zegarowa, która kiedyś wybuchnie.

Przy okazji polityków i lania wody w kampanii wyborczej - proponujemy o poranku lifting marketingowy, czyli wygładzanie i ulepszanie polityków w reklamie. Co kilka lat niczym filmowy Benjamin Button doświadczają ciekawego przypadku radykalnego odmłodnienia. Kuba Kaługa przyniósł nam przykład z Gdańska...

Tak, tak to ta sama Anna Fotyga. Ale nie jest wyjątkiem...

Czekamy na Wasze zdjęcia i przykłady polityków, którzy doświadczyli cudu kampanii wyborczej. Na pewno powiemy o nich w Faktach, polityczną galerię wiecznie młodych stworzymy też na RMF 24.