Żadnego podatku od smartfonów nie będzie - zapewnił w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał, że podatek to jest coś, co jest przeznaczane na rzecz budżetu centralnego albo lokalnego. O takich rozwiązaniach nie mówimy - podkreślił.

Gliński zapytany w audycji Wirtualnej Polski o to czy powinna pojawić się w Polsce opłata reprograficzna, mimo iż prezydent Andrzej Duda negatywnie wypowiada się o tym pomyśle, odparł: "pan prezydent nie mówił o opłacie reprograficznej tylko mówił o podatku i żadna ustawa dotycząca podatku od smartfonów nie jest w tej chwili procedowana".

Minister kultury wskazał, że kwestią "propagandy" jest mówienie "o jakimś podatku". Przypomniał, że "podatek to jest coś, co jest przeznaczane na rzecz budżetu centralnego albo lokalnego". O takich rozwiązaniach my nie mówimy, takie rozwiązania nie są procedowane - podkreślił.

Zaznaczył, że "żadne inne rozwiązania dot. opłaty też nie są procedowane".

Odnosząc się do informacji dziennika "Rzeczpospolita" o tym, że projekt opłaty reprograficznej jest już gotowy, powiedział: "projektów różnego typu legislacyjnych jest bardzo wiele, jeszcze raz mówię: żaden projekt nie jest procedowany formalnie".

Dopytywany, czy porzucają pomysł opłaty reprograficznej, podkreślił: "żadnego podatku od smartfonów nie będzie".

Duda krytycznie o podatku

Do kwestii wprowadzenia opłaty reprograficznej odniósł się na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów - napisał prezydent.

"Rzeczpospolita" podała w weekend, powołując się na biuro prasowe MKiDN, że w ciągu kilku tygodni projekt ustawy o statusie artysty zawodowego trafi do uzgodnień międzyresortowych.

Jak przypomniała "Rz", chodzi o to, by urządzenia typu telewizor czy smartfon - na których odtwarzane są często treści z naruszeniem praw autorskich - obciążone były dodatkową opłatą. Często na nich tworzone są kopie treści na tzw. własny użytek i tym opłatę motywują twórcy. Środki mają trafiać na fundusz, z którego finansowana będzie zarówno pomoc dla artystów, jak i wsparcie systemu emerytalnego.