Za kilka tygodni Ministerstwo Zdrowia wyda rozporządzenie, które zobliguje lekarzy-ginekologów do proponowania swoim ciężarnym pacjentkom, aby zgodziły się na test wykrywający wirusa HIV. Resort chciałby, aby wszystkie przyszłe mamy poddawały się tym badaniom. Nie będą one jednak obowiązkowe.

Jedyny obowiązek w tej kwestii spocznie na lekarzach, którzy będą musieli poinformować pacjentkę o korzyściach płynących z takich badań. Wiedząc o tym, że kobieta jest zarażona wirusem HIV, możemy zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa HIV z organizmu matki do organizmu dziecka - wyjaśnia rzecznik resortu zdrowia, Jakub Gołąb. Jak dodaje, ryzyko to mogłoby zostać zminimalizowane nawet do jednego procenta:

Badanie na obecność wirusa HIV będzie bezpłatne, bo w całości zrefunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak zapewnia ministerstwo, pieniędzy na ten cel nie zabraknie.

Czy przyszłe mamy będą zainteresowane zrobieniem takich badań?

Z informacji reporterki RMF FM Kamili Biedrzyckiej wynika ponadto, że lekarze będą prawdopodobnie zobligowani do prowadzenia statystyk, które pokażą, ile kobiet odmówiło zrobienia badań na HIV.

Do tej pory lekarze musieli zalecać wykonanie badania na obecność wirusa HIV jedynie ciężarnym z tzw. grup ryzyka.