Centrum Hewelianum - mieszczące się w Gdańsku centrum nauki - chce zbudować pierwsze w tym mieście planetarium. Został już ogłoszony konkurs na opracowanie jego koncepcji architektonicznej.

Gdańskie planetarium mieścić ma się na Górze Gradowej. Sala z półkolistym sklepieniem zbudowana ma zostać w wale ciągnącym się wzdłuż suchej fosy, między budynkami zabytkowego fortu w których mieści się Centrum Hewelianum.

Kaponiera, w której obecnie znajduje się interaktywna wystawa Energia Niebo i Słońce zostanie rozbudowana. Nowa część, która została dobudowana do tego obiektu, zostanie powiększona. W części podziemnej znajdzie się między innymi sala projekcyjna na planie koła, ze sklepieniem w kształcie półsfery. Pomieści 79 osób. Będzie tam też sala dydaktyczna, przestrzeń ekspozycyjna oraz przestrzenie biurowe - opisuje Magdalena Szymańska z Centrum Hewelianum.

Na razie urzędnicy ogłosili konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej planetarium. Choć to dopiero pierwszy krok do budowy planetarium, to w Gdańsku zakładają, że może ono powstać jeszcze przed rokiem 2018.

Jeżeli chodzi o ramy czasowe, to myślę, że jest możliwe, żeby w przeciągu 3 lat takie planetarium powstało. Myślę, że w nadchodzącym roku kalendarzowym powstanie dokumentacja tej inwestycji  - mówi Szymańska. Budowa planetarium, wraz z wyposażeniem i projektorem, ma kosztować nie więcej niż 6 milionów złotych. Dyrekcja Centrum Hewelianum planuje, że oprócz projekcji astronomicznych w planetarium organizowane będą także koncerty, pokazy filmowe i naukowe. 

Do 23 września chętni mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Ci, którzy spełnią formalne wymogi będą mieć czas do 28 listopada na nadesłanie swoich prac. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 12 grudnia. Nagrodą za najlepszy projekt jest 7 tysięcy złotych.

(acz)